Menu Zavřeno

Zesilovače wifi

Zesilovač Wi-Fi

Je tu další den a Žeříčkátor si pro vás připravil další článek. Dnes se pobavíme o zesilovačích wifi. Ačkoliv se dnes vyrábí kvalitní wifi routery, né vždy vám připojení dosáhne třeba až na zahradu. Pro tyto případy se na trhu objevil tento produkt. V dnešním článku se tedy pobavíme o tom, co t vlastně je, jak takový wifi zesilovač funguje a kdy je třeba ho pořídit. Dále se jako vždy zaměřme na základní pravidla samostatného výběru, parametry, funkce i ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií. Dále si představíme TOP PRODUKTY I ZNAČKY a na konci článku se samozřejmě mrknem i na nejčastěji kladené dotazy.

Zesilovače WiFi: Žebříček TOP 10 nejlepších Wi-Fi zesilovačů pro vaši bezdrátovou síť podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších zesilovačů bezdrátové internetové sítě. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které zesilovače WiFi prodávají a mají je skladem. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 zesilovačů WiFi. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší WiFi zesilovač / extender / repeater / opakovač seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledZnačkaPodporované standardy WiFiFrekvenční pásmoRychlost připojení (maximální - Mb/s)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
TP-Link TL-WA854REZesilovač WiFi TP-Link TL-WA854RETP-Link802.11 b/g/n2.4 GHz300349Zobrazit v obchodech
TP-Link RE200Zesilovač WiFi TP-Link RE200TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz433657Zobrazit v obchodech
TP-Link RE305Zesilovač WiFi TP-Link RE305TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz1200789Zobrazit v obchodech
TP-Link TL-WPA4220Zesilovač WiFi TP-Link TL-WPA4220TP-Link802.11 b/g/n2.4 GHz300903Zobrazit v obchodech
TP-LINK RE315Zesilovač WiFi TP-LINK RE315TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz300838Zobrazit v obchodech
TP-Link RE300Zesilovač WiFi TP-Link RE300TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz300526Zobrazit v obchodech
Xiaomi Mi WiFi Repeater ProZesilovač WiFi Xiaomi Mi WiFi Repeater ProXiaomi802.11 b/g/n2.4 GHz300316Zobrazit v obchodech
TP-Link TL-WR844NZesilovač WiFi TP-Link TL-WR844NTP-Link802.11 b/g/n2.4 GHz300343Zobrazit v obchodech
TP-Link Deco E4Zesilovač WiFi TP-Link Deco E4TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz11671033Zobrazit v obchodech
Ubiquiti NanoStation Loco M5Zesilovač WiFi Ubiquiti NanoStation Loco M5Ubiquiti802.11 a/b/g/n5 GHz3001516Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení konkrétního WiFi zesilovače od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Co je to zesilovač wifi?

V podstatě se jedná o malou, cenově dostupnou krabičku, kterou zapojíte do zásuvky na dohled od routeru. WiFi repeater sám o sobě signál nevytváří, využívá se k posílení signálu, při řešení hluchých míst, kde samostatný směrovač přenáší jen slabý, nebo dokonce žádný signál.

WiFi extender funguje na jednoduchém principu: přijímá bezdrátový signál a ten následně posílá dál. Je tedy důležité, aby byl umístěn v dosahu původních WiFi vln, v přímé viditelnosti routeru. Obecně platí, že čím dále je extender od routeru, tím nižší rychlost WiFi může poskytnout. Proto je vhodné umístit ho tam, kde naměříte alespoň 50 % síly signálu.

Kdy pořídit zesilovač?

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že extender Wi-Fi nevytváří signál sám o sobě, pouze je schopen jej zesílit a šířit dále. Proto musí být vždy umístěn tam, kde je dostatečná síla původních Wi-Fi vln. V případě, že není možné takovýto prostor v domě nalézt, nezbyde nic jiného, než využít služeb dodatečného routeru, případně směrovače, propojeného s routerem síťovým kabelem.

Obecně tak platí, že použití extenderu je vhodné především v případě, kdy je kabelové připojení dalšího směrovače nemožné, případně nevhodné z estetického hlediska. Je však nutné počítat s tím, že takto zajištěné Wi-Fi může být poněkud slabší, naopak tam, kde dojde k protnutí signálů obou aparátů, výrazně zesílí. Kvalitní WiFi a rychlé internetové připojení je nezbytné pro práci či podnikání z domova.

Jak vybrat zesilovač WiFi / WiFi repeater?

Může se zdát, že výběr zesilovače wifi je kdovíjaká věda, avšak když se budete držet rad odborníků (které si v dnešním článku představíme), nemůžete se zmýlit. Nezbytným předpokladem pro jeho správnou funkci je umístění do polohy, kde lze stále ještě dobře chytnout původní wifinu.

Nedaří se vám podobný prostor ve svém bytě či domě najít? Pak bude zřejmě nutné pořídit místo zesilovače spíše další wifi router, který bude schopný signál wi-fi doplnit. Použití zesilovače wi-fi je tak smysluplné zejména v případě, kdy kabelové připojení dalšího routeru není možné nebo by výrazným způsobem zasahovalo do interiéru.

Wi-fi extender se tak osvědčuje zejména v případě, kdy chcete rozšířit wi-fi síť z domu na zahradu, na balkon či terasu nebo jednoduše do dalšího patra. Většinu místností průměrně velkého bytu zvládne pokrýt běžný wi-fi router bez problémů samostatně.

Parametry wifi opakovače

Pásma a standardy WiFi

Stejně jako při volbě routeru vás zajímá, která frekvenční pásma a jaké standardy umí extender rozšiřovat. Tyto frekvence a standardy musí samozřejmě podporovat také váš router. Z hlediska frekvencí se používají 2,4 5 GHz. Frekvence 5 GHz poskytuje větší rychlosti, ale nepodporují ji některá zařízení. Standardů, či chcete-li tříd, máme hned 6, vyznačují se různými rychlostmi a pracují s odlišnými frekvenčními pásmy. Nejnovějším standardem je 802.11ax ale věříme, že si vystačíte i s 802.11ac.

  • Generace (802.11)– standard provozovaný v pásmu 2,4 GHz, rychlost připojení je pouze 2 Mb/s, což je žalostně málo. Stačí to na běžnou mailovou korespondenci a krátkodobé surfování po internetu, ale například film si nepustíte.
  • Generace (802.11b)– standard opět pro frekvenční pásmo 2,4 GHz, ale s rychlostí připojení 11 Mb/s (alespoň teoreticky, v praxi je to o něco méně). S tímto připojením už se dá chatovat a vyřizovat na internetu základní úkony.
  • Generace (802.11g/a)– standard Wi-Fi pro pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Právě díky druhé zmíněné hodnotě je rychlost několikanásobná a dosahuje až 54 Mb/s. Lze jej použít pro hraní jednoduchých online her nebo sledování videí, případně prohlížení větších internetových stránek.
  • Generace (802.11n)– standard, který se vyskytuje opět v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz. Rychlost přenosu může dosáhnout v rovině teorie až 600 Mb/s, v zásadě je ale menší, dosahuje zhruba čtvrtiny. Poprvé se zde objevuje technologie MIMO (Multiple Input Multiple Output).
  • Generace (802.11ac)– novější standard, fungující současně v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz. Právě ve vyšším z nich je možné díky nižšímu rušení dosáhnout výrazně vyšší rychlosti – ty nejlepší a nejnovější přístroje mohou dosáhnout až 3 Gb/s, což znamená mimořádně rychlý internet. Hodí se pro online streamování, sledování filmu, písniček, hraní klasických her i pro jakoukoliv práci přes internet.
  • Generace (802.11ax)– nejnovější standard, fungující současně v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz. Přináší zabezpečení WPA3, a extrémní rychlost přenosu dat až 10 Gb/s.

Způsob napájení zesilovače wifi

Nejčastější a zároveň i nejpraktičtější způsob napájení WiFi extenderu je přímo ze zásuvky. K jeho připojení nepotřebujete žádné zbytečné kabely nebo redukce. WiFi extender disponuje klasickou koncovkou do zásuvky. Samozřejmě, nevýhodou může být, že tímto způsobem máte zásuvku plně obsazenou. Existuje však několik řešení. Jedním z nich je jednoduchá rozdvojovací zásuvka. Tím pádem tedy máte stále zásuvku energeticky přístupnou.

Méně časté jsou WiFi extendery s USB konektorem. Množství lidí však hledá například zesilovač WiFi do notebooku. Právě tyto zesilovače lze připojit například k počítači či notebooku. Můžete je zapojit i do powerbanky či do nabíječky od telefonu. Použít takový extender tedy můžete na více místech a se zařízením se můžete přesouvat. Pokud zachytíte signál WiFi za pomoci zesilovače, můžete mít internet i tam, kde běžná WiFi počítače není schopná signál přijímat. Mnohem častěji se však v domácnostech, kancelářích či ve veřejných budovách využívá napájení ze zásuvky.

Nastavení WiFi opakovače

Nastavení WiFi extenderů je různé. Samozřejmě ale platí, že většina modelů je opravdu snadná a vlastně je ani nebudete muset konfigurovat. To platí například u WiFi zesilovačů do zásuvky. Stolní WiFi zesilovače, které umožňují připojit i další zařízení, už budou chtít konfiguraci. Mnoho z nich má ale aplikace jako průvodce konfigurací, takže to určitě snadno zvládnete.

Antény WiFi zesilovače

Antény WiFi zesilovače připojení (signálu) jsou nepostradatelné. Říkáte si, že ale u některých modelů je nevidíte? Ano, mohou totiž být externí nebo integrované. Výhodou externích antén je, že je můžete libovolně směřovat do prostoru. Podle naměřených výsledků jsou také účinnější než interní antény. Jsou ale méně vizuálně hezké a často je složitější je někam umístit.

Provedení

WiFi zesilovače se vyrábí ve dvou provedeních. Bud’ můžete zakoupit malý zesilovač bez kabelů, který se zapojí rovnou do zásuvky. Nebo existují i zesilovače samostatně stojící, které postavíte např. na pracovní stůl. Ty vypadají většinou jako klasický router. Daleko rozšířenější je u nás první varianta. Nevýhodou je, že u některých modelů zesilovač svou konstrukcí zablokuje i vedlejší zásuvky. Specialitou jsou pak zesilovače přenosné, které lze napájet i například z powerbanky, což lze využít například na zahradě.

Zesilovač WiFi: Dodatečné funkce

Pozornost je dobré věnovat též dodatečným funkcím, jejichž hlavním úkolem je zvýšit komfort uživatele a zároveň zvýšit využitelnost produktu. Naprostým základem je LED indikace signálu, díky níž je možné najít zesilovači takové místo, které zajistí nejlepší posílení signálu Wi-Fi. Milovníci chytrých spotřebičů potom ocení i funkci „most“, umožňující propojit extender se spotřebičem a plně využívat stabilního a rychlého připojení.

Vysoký komfort při nastavování a vyhledávání sítí zaručí tlačítko WPS, které slouží k automatickému vyhledání sítě a zadání jejího hesla. V momentě, kdy dojde k sepnutí daného tlačítka ve stejnou dobu jak na zesilovači, tak na routeru, dojde k jejich propojení.

specifickou a velmi praktickou vlastností potom je možnost fungovat jako přístupový bod. V tomto případě aparát fakticky supluje roli dalšího routeru a mohou se na něj navázat další síťové adaptery nebo elektronikaDodatečná anténa potom dále zlepšuje jednak příjem Wi-Fi vln, jednak jejich šíření do prostoru.

Cena zesilovače wifi: Kolik by měl stát nový zesilovač Wi-Fi?

Cena zesilovače WiFi do 750 Kč s DPH

Pokud potřebujete standartní rozšíření bez jakýchkoliv přídavných funkcí, je tato kategorie přímo pro vás. Většina zařízení je určena k zapojení do sítě a je osazena jedním LAN portem.

V nabídce naleznete modely podporující jak 2,4, tak 5 GHz. Stejně tak jsou kompatibilní s většinou současných Wi-Fi standardů. Neočekávejte však mnoho pokročilejších funkcí ani nijak výrazné zesílení signálu. Interní antény zkrátka nejsou tak efektivní.

Cena zesilovače WiFi od 750 do 2 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii se nacházejí produkty pro náročnější zákazníky, kteří si rádi pustí film v místech, kam standartní wifi nedosáhne. Jedná se tedy o silnější rozšiřovače. K mání zde jsou jak repeatery k zapojení přímo do sítě, tak stolní zesilovače. Nabídku doplňuje také paleta cestovních zařízení.

Samozřejmostí je podpora obou frekvenčních pásem a všech současných standardů. Externí antény libovolně natáčet a zajistit tak zisk požadovaného signálu. Počítat můžete také s vyšším počtem USB a LAN portů pro zapojení další elektroniky.

Cena zesilovače WiFi nad 2 000 Kč s DPH

Pokud jste jeden z lidí, kteří při zaseknutí internetu, byť jen na okamžik hází počítačem z okna, je tato kategorie právě pro vás. Připravte si alespoň 2 000 korun a poohlédněte se po vhodném kousku z nejvyšší kvalitativní třídy. Očekávejte velké množství portů a antén generujících silný signál. Extendery této kategorie se již svými vlastnostmi velmi přibližují routerům v podobné cenové skupině.

Top 5 zesilovačů WiFi podle hodnocení uživatelů

Zesilovač WiFi TP-Link TL-WA854RE

K vyřešení problémů se signálem bezdrátové sítě ve své domácnosti nemusíte být IT odborník. Extender TL-WA854RE posílí a rozšíří signál i do míst, kde dosud nebyl dostupný vůbec nebo jen s obtížemi. Instalaci zvládnete snadno během minuty, a to bez odborných znalostí a složitého nastavování. Díky kompaktnímu provedení lze extender umístit prakticky kamkoliv a v případě potřeby jej bez problémů přesunout jinam. Hledání nejlepšího místa vám usnadní světelný indikátor signálu, který můžete vypnout, aby vás v noci nerušil. Pomocí mobilní aplikace můžete pohodlně ovládat všechny funkce včetně nočního režimu.

Zesilovač WiFi Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

Originální Opakovač Xiaomi verze 2. Funkce: Lehká hmotnost (pouze 30 g), můžete s ní nosit a spárovat se směrovači Snadno není třeba přepínat hotspot, WiFi signál vylepšovat až dvojitou speciální USB napájecí jednotku, USB lze otáčet o 180 stupňů. Nabíjení zesilovače WiFi je tak pohodlné, že zesilovač XiaoMi WiFi 300M může automaticky upgradovat bez jakéhokoli nastavení, které přesně detekuje stav připojení a sílu signální zástrčky.

Zesilovač WiFi TP-Link TL-WPA4220

Bezdrátový powerline opakovač, přenosová rychlost až 300 Mbit/s přes rozhraní WiFi 802.11 b/g/n, podporuje standard HomePlug AV pro vysokorychlostní přenos dat rychlostí až 500 Mbit/s. Homeplug funguje až na vzdálenost 300 metrů.

Zesilovač WiFi TP-Link TL-WA855RE

TL-WA855RE je bezdrátový extender se kterým rozšíříte vaší Wi-Fi síť tam kde jí potřebujete, podporuje rychlosti až 300Mbps a pracuje na frekvenci 2,4 GHz. Nabízí dvě externí antény pro lepší a stabilnější pokrytí. Jednoduché rozšíření pomocí tlačítka Range Extender.

Zesilovač WiFi TP-Link TL-WA860RE

Opakovač bezdrátového signálu v pásmu 2.4 GHz s jednoduchou instalací přímo do elektrické zásuvky a průchozí elektrickou zásuvkou. Kompatibilní se standardy bezdrátových sítí 802.11 b/g/n s teoretickou rychlostí až 300 Mbps, LED indikace síly signálu, jednoduché spojení pomocí tlačítka, WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, 1x LAN, 2x externí anténa.

Top značky zesilovačů WiFi

Zesilovače WiFi TP-LINK

Společnost TP-LINK  je jedním z největších výrobců síťového sortimentu na světě. Má za sebou již úctyhodnou strategii, na trhu působí již skoro dvacet pět let. Zvláště v nejnižší a střední kategorii v podstatě nemá konkurenci, co se týče celkových prodaných kusů. Firma má určitý standard kvality a pro nenáročnou domácnost jsou její modely vhodným řešením.

Zesilovače WiFi NETGEAR

Tato firma se sídlem v Kalifornii působí na trhu téměř totožnou dobu jako ta předchozí. Za tuto dobu si vybudovala opravdu rozsáhlou síť dceřiných společností, s jejíž pomocí působí také takřka po celém světě. Firma se specializuje spíše na výrobu síťových prvků patřících do střední či nejvyšší cenové kategorie. Společnost se těší poměrně dobrému renomé, a její výrobky uspokojí i zákazníky s pokročilejšími nároky.

Zesilovače WiFi UBIQUITI

Jde o firmu, jejíž ústředí leží ve státě New York a je přibližně o osm let mladší než ty předchozí. Společnost se zaměřuje zejména na průmyslové síťové výrobky a domácnosti příliš neřeší. V její nabídce jsou hlavně routery a WiFi extendery či access pointy. V dané kategorii nepůsobí příliš mnoho konkurence, ale to nijak nesnižuje kvalitu výrobků Ubiquiti. Ty jsou velmi oblíbené a doporučované.

Nejčastěji kladené dotazy k zesilovačům WiFi

Jaký zesilovač WiFi do zásuvky?

Wifi repeater do zásuvky je malé, levné a praktické zařízení, kterým snadno rozšíříte vaši stávající síť pouhým zapojením do elektrické zásuvky. Může mít WPS tlačítko pro rychlé a snadné zprovoznění, ethernetový síťový port pro připojení dalších zařízení, lze jej ovládat chytrým telefonem, nebo může disponovat nočním režimem. Pozor si dejte na frekvenční pásmo, které bude vyhovovat vaší stávající WiFi síti.

Který WiFi extender pro zesílení wifi signálu v domě?

Pro zesílení signálu v domě, nebo v bytě, je lepší používat wifi opakovač pracující na frekvenčním pásmu 2,4GHz. Toto pásmo je sice starší, má horší signál a nižší přenosové rychlosti, ale jeho průchodnost je lepší. Lépe prochází stěnami a dalšími objekty, které jsou signálu v cestě.

Jaký WiFi zesilovač pro rozšíření wifi na zahradu?

Pokud potřebujete rozšířit wifi na zahradu, kde je pouze minimum pevných překážek, nejlepším řešením je wifi extender pracující na frekvenčním pásmu 5GHz, kde se pozitivně projeví jeho lepší signál a vyšší přenosové rychlosti. Stejně jako na zahradě, tak i v otevřené kanceláři udělá 5GHz wifi extender lepší službu.

Kde koupit WiFi repeater?

Největší výběr a mnohdy za nejlepší ceny mají internetové obchody – každý větší a solidní prodejce elektroniky na internetu wifi zesilovače ve své nabídce má (Alza, Planeo, Okay a další). Pokud chcete zařízení s dobrým poměrem cena výkon a nepotrpíte si na značkové produkty, oslovit by vás mohl i Wi-Fi zesilovač z Lidlu.

WiFi Extendery: Pár slov o zesilovačích WiFi na závěr

Přečetli jste si článek o výběru nového WiFi zesilovače (extenderu, repeateru, opakovače). Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní Wifi zesilovač, který vám bude sloužit po mnoho let bez jediné závady a rozšíří vám vaši WiFi síť všude tam, kde budete potřebovat.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny WiFi zesilovačů v různých obchodech. Dozvíte se tam, který Wi-Fi Extender je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ho lze zakoupit v různých obchodech.

Posted in Technologie

Mohlo by se vám také líbit