Menu Zavřeno

Horkovzdušné pistole

Horkovzdušná pistole

Horkovzdušná pistole je zařízení s mnoha možnostmi využití. Hlavním prvkem horkovzdušného nástroje je topná spirála. Horkovzdušné pistole se nejčastěji používají k odstraňování většiny nátěrů z různých materiálů, ke svařování, tvarování a lisování různých plastů, jsou užitečná také při pájení, rozmrazování vodovodních potrubí a krimpování okenních fólií a smršťování izolace. Je to prostě zařízení, které fouká horký vzduch, takže jeho použití je pravděpodobně mnohem širší než ty, které jsou uvedeny. Nejlepší horkovzdušné pistole jsou vybaveny řadou funkcí a příslušenství, které usnadňují jejich používání. Mohou to být teplotní čidla nebo elektronické ovládací prvky.

Zde si v tomto článku řekneme, jak vybrat tu nejlepší horkovzdušnou pistoli. Zaměříme se zde na důležité parametry, které je dobré znát před nákupem takovéhoto horkovzdušného produktu. Podíváme se také na nejčastějí využití horkovzdušných postílí a nechybí zde ani srovnání těch nejlepších modelů horkovzdušných pistolí, které jsem seřadili podle zákaznických recenzí a nezávislých testů.

Horkovzdušné pistole: Žebříček TOP 10 nejlepších horkovzdušných pistolí podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších horkovzdušných pistolí. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které horkovzdušné pistole prodávají. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 horkovzdušných pistolí. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší horkovzdušné pistole seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledMax. teplota (°C)Max. proud vzduchu (l/min)Příkon (W)Hmotnost (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
EXTOL INDUSTRIAL 8794800Horkovzdušná pistole EXTOL INDUSTRIAL 879480065050020000,71389Zobrazit v obchodech
Asist AE6H200DN-2Horkovzdušná pistole Asist AE6H200DN-260050020000,7349Zobrazit v obchodech
BLACK & DECKER KX2200KHorkovzdušná pistole BLACK & DECKER KX2200K64572020000,91290Zobrazit v obchodech
Hecht 2022Horkovzdušná pistole Hecht 202255050020000,6379Zobrazit v obchodech
DeWALT D26414Horkovzdušná pistole DeWALT D2641460065020000,852284Zobrazit v obchodech
Makita HG5030KHorkovzdušná pistole Makita HG5030K50050018000,561352Zobrazit v obchodech
Makita HG6531CKHorkovzdušná pistole Makita HG6531CK65055020000,713664Zobrazit v obchodech
EINHELL TH-HA 2000 1Horkovzdušná pistole EINHELL TH-HA 2000 155050020000,7599Zobrazit v obchodech
DeWALT DCE530N AkuHorkovzdušná pistole DeWALT DCE530N Aku53019018003,23172Zobrazit v obchodech
Bosch GHG 23-66Horkovzdušná pistole Bosch GHG 23-6665050023000,673690Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení horkovzdušných pistolí od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají zkušenosti.

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli?

Horkovzdušné pistole mají mnoho různých parametrů a může být těžké si vybrat správnou pistoli. Proto se zde podíváme na nejdůležitější parametry, které je dobré znát k výběru tohoto produktu, který je vhodný nejen pro domácí kutily. Horkovzdušná pistole je opravdu multifunkční nástroj, který by neměl chybět v žádné dílně.

K čemu všemu se horkovzdušná pistole hodí?

Odstraňování nátěrů

Horkovzdušná pistole nám může posloužit jako dobrý odstraňovač nátěrů. Odstraní barvu z jakéhokoli povrchu velmi rychle. Po nahřátí ji stačí ručně seškrábnout. Pokud chcete použít horkovzdušnou pistoli, budete potřebovat model s nastavením teploty alespoň 250 °C nebo vyšší, aby se teplo správně přenášelo na nahřívaný povrch.

Před použitím horkovzdušné pistole v interiéru doporučujeme provést test. V domech postavených před rokem 1990 se často používaly barvy s vysokou koncentrací olova. Jejich spalování může způsobit únik nebezpečných látek, které se mohou snadno dostat do všech místností!

Smršťování materiálů

Tepelné pistole jsou preferovanou volbou pro balení do smršťovacích obalů. K tomuto účelu se většinou používají materiály na bázi plastů, což snižuje jejich setrvačnost při působení tepla. Tepelné pistole se proto používají k upevňování kabelů, montáži izolace, utěsňování obalů atd. Aby horkovzdušná pistole dobře plnila tuto funkci, musí pracovat v teplotním rozmezí 200 °C až 500 °C, ale při použití choulostivých plastů je třeba dbát na vysokou teplotu, aby nedošlo k jejich přílišnému roztavení.

Sušení vlhkého dřeva

Když dřevo zvlhne, začne praskat a je náchylné k plísním. Tehdy se hodí nejlepší nástroj na vypalování dřeva. Použití horkovzdušné pistole na dřevo k vysušení vlhkého dřeva je šetrný způsob, jak dřevo oživit a ochránit ho před dalším poškozením. Dřevěné materiály jsou schopné vyschnout rychle a bez zanechání stop na povrchu. Pro sušení dřeva se doporučuje používat zařízení s proměnlivou teplotou, ale je třeba aby horkovzdušná pistole byla schopna dosáhnout teploty alespoň 250 °C.

Ohýbání a spojování plastů

V některých situacích je třeba svařovat plasty. Plast je pružný materiál, a proto k jeho správnému svaření potřebujete teplo. Některé vysoce kvalitní plasty, jako je polypropylen (PP) a polyethylen (HDPE), vyžadují k roztavení velmi vysoké teploty, takže i zde bude dobře fungovat horkovzdušná pistole s regulovanou teplotou.

Parametry horkovzdušných pistolí

Nyní se tedy pojďme podívat na to, které parametry je dobré prozkoumet před nákupem nové horkovzdušné pistole.

Konstrukce horkovzdušné pistole

Jak již bylo zmíněno, hlavním prvkem horkovzdušného nástroje je topná spirála, dále výstupní tryska pro horký vzduch, obvykle vyrobená z teplotně odolného plastu, turbína a elektronická regulace. Některé modely jsou vybaveny LCD displejem, na kterém lze odečíst aktuální pracovní teplotu. U levnějších modelů se teplota nastavuje pomocí knoflíku nebo posuvného ovladače, zatímco dražší modely mají dvě tlačítka pro její nastavení.

Způsob napájení

 • Elektrické horkovzdušné pistole (nejběžnější)
 • Akumulátorové horkovzdušné pistole (méně výkonné a omezená doba používání)
 • Plynové horkovzdušné pistole (nejvýkonnější – profesionální použití)
 • Benzínové horkovzdušné pistole (výkonné, ale poměrně drahé na provoz)

Nejběžnější horkovzdušné pistole na trhu jsou elektrické modely. Nejčastěji jsou připojeny kabelem, což je nejrozumnější řešení, protože horkovzdušné pistole potřebují ke své činnosti hodně energie. Existují však i akumulátorové modely, které jsou sice omezeny délkou práce, ale zase nejsou limitovány elektrickým kabelem.

Druhým řešením pro napájení horkovzdušné pistole je napájení plynem. Tento přístroj je výkonnější než jeho eklektický protějšek, a proto se obvykle používá pro profesionální práci. Na trhu jsou také k dispozici také benzínové horkovzdušné pistole, jejich provoz je však nejdražší a cena zařízení převyšuje hodnotu ostatních horkovzdušných pistolí s jiným způsobem napájení.

Trysky

V závislosti na typu práce, kterou chcete s horkovzdušným přístrojem provádět, budete potřebovat sadu trysek vhodných pro lepení za tepla nebo tepelné řezání. Na výběr jsou také okenní trysky, reflexní trysky, redukční trysky, pájecí trysky, svařovací trysky a svařovací trysky se svařovací botkou. Bez ohledu na zamýšlené použití mají trysky různé délky a šířky.

Výběrem správné trysky můžeme přesně nasměrovat proud vzduchu. Díky tryskám můžeme také tvarovat proud vyfukovaného vzduchu tak, aby byl více bodový nebo rozptýlený. Výběr správné trysky ovlivní kvalitu a rychlost práce a také nám usnadní práci v úzkých a těžko přístupných místech.

Jakou pistoli vybrat?

Před výběrem horkovzdušné pistole si nejprve promyslete, k jakému druhu práce ji budete používat. Potřebujeme zařízení pro domácí použití, nebo ho budeme používat profesionálně. Další věcí, kterou je třeba zvážit, jsou parametry přístroje, tj. jak je výkonný, zda má regulaci teploty a jaký je jeho rozsah, stejně jako množství vyfukovaného vzduchu.

Výkon zařízení přímo ovlivňuje teplotu vyfukovaného vzduchu, která může u profesionálních zařízení dosáhnout až 700 stupňů Celsia. Pro domácí použití nepotřebujete model s tak vysokými parametry, protože pokud si koupíte model s nejvyššími parametry, musíte počítat také s vysokou cenou. Nastavení teploty horkovzdušné fritézy může být plynulé nebo dvou či třístupňové.

Ne všechny úlohy vyžadují stejně vysokou teplotu, proto je tato funkce užitečná. Funkce přívodu vzduchu úzce souvisí s teplotou. Dobrý horkovzdušný nástroj má nastavitelný průtok vzduchu, který spolu s regulací teploty umožňuje velmi přesné nastavení pro každý materiál.

Bezpečnost práce

Bez ohledu na model a generaci horkovzdušného nářadí by se všechny práce měly provádět buď venku, nebo ve velmi dobře větraných místnostech. Je třeba mít na paměti, že teplota, při které s nářadím pracujete, je velmi vysoká, a proto byste měli používat rukavice a ochranné brýle. Přístroj byste také neměli nechávat bez dozoru a chránit jej před dětmi a jinými nepovolanými osobami.

Důležité je také pamatovat na to, abyste používali pouze takové příslušenství, jako jsou trysky, které dodává výrobce horkovzdušného nářadí. Protože nástavce z jiných zařízení nemusí být pro naše nářadí vhodné a jejich použití může vést k přiškrcení proudu vzduchu, což může způsobit spálení topných spirál nebo dosažení příliš nízkých pracovních teplot.

Nejlepší horkovzdušné pistole

Horkovzdušná pistole Makita HG5012K

Makita HG5012K je funkční horkovzdušná pistole, kterou lze použít k sušení, rozmrazování, odstraňování starých nátěrů, ale také k nanášení okrajových pásek, smršťování teplem smrštitelných obalů nebo odstraňování nátěrů a samolepek.

Rozměry tohoto modelu jsou 240 mm na délku, 80 mm na šířku a 200 mm na výšku a váží 0,6 kg. Příkon tohoto modelu je 1600 W a může dosáhnout průtoku vzduchu 350 a 500 litrů za minutu, který se nastavuje dvoustupňovým přepínačem.

Dosahuje také teploty 350 až 500 stupňů Celsia a termostat má ochranu proti přehřátí. Motor, který je umístěn v pravém úhlu k proudu horkého vzduchu, je rovněž chráněn proti znečištění. Svítilna má vestavěný stojan, který umožňuje bezpečné postavení nástroje, a ergonomická protiskluzová rukojeť umožňuje pevné uchopení při práci.

Uživatelé hodnotí tento model jako praktický a spolehlivý. Je ideální pro pokrývačské práce a mnoho dalších drobných oprav. Tento model je oceňován pro svou pohodlnou rukojeť, nízkou hmotnost, dobrý výkon a přijatelnou cenu.

Makita HG5012K je horkovzdušná pistole s příkonem 1600 W. Rozměry produktu jsou následující: 24 cm x 8 cm x 20 cm a váží 0,6 kg. Výrobek se prodává v sadě s pouzdrem.

Výhody

 1. Termostat: Horkovzdušná pistole je vybavena kvalitním termostatem, který účinně chrání před přehřátím. Díky tomu se nemusíte obávat, že by se zařízení příliš rychle porouchalo.
 2. Rukojeť: Jelikož je rukojeť potažena gumou, nevyklouzne vám z ruky. Proto je zajištěn pevný úchop, který zaručuje bezpečnost při práci. Kromě toho spotřebitelé potvrzují, že rukojeť je dobře tvarovaná.
 3. Kufřík: Součástí balení je kufřík pro bezpečné uložení modelu. Tento prvek je užitečný i při přepravě. Pouzdro má pevnou konstrukci, a proto poskytuje dobrou ochranu před poškozením.
 4. Hmotnost: Výrobek váží velmi málo, takže nezatěžuje ruce a nezpůsobuje bolest rukou.
 5. Obsluha: Balení obsahuje dobře zpracovanou uživatelskou příručku, která usnadňuje používání výrobku.

Nevýhody

 1. Škrábance se na plášti objeví poměrně rychle, ale nemají vliv na účinnost zařízení a pohodlí při používání.

Horkovzdušná pistole Bosch GHG 660 LCD

Bosch GHG 660 LCD 0601944703 je pokročilý model s nejvyšší úrovní uživatelské přívětivosti. Na LCD displeji se zobrazují všechna nastavení, včetně aktuálně nastavené teploty a průtoku vzduchu, které může nastavit uživatel.

Pokud se ohřívač přehřeje, tento model se automaticky vypne a během jedné minuty se ochladí. Díky tomu nehrozí poškození zařízení v důsledku přehřátí. Máme zde také vyjímatelný filtr, který se tak snadno čistí.

K pohodlnému používání přispívá také měkčená rukojeť a ergonomický design přispívá k estetickému vzhledu. Tento model má výkon 2300 wattů a provozní teplotu 50 až 660 stupňů Celsia. Hmotnost tohoto modelu je 0,97 kg, takže manipulace se zařízením je snadná.

Z recenzí horkovzdušné pistole Bosch GHG 660 LCD 0601944703 vyplývá, že tento model je lehký, výkonný a solidně vyrobený. Podle uživatelů je vhodný pro domácí i profesionální práci.

Příkon horkovzdušné pistole Bosch GHG 660 LCD je 2300 W. Hmotnost výrobku je 1 kg a jeho délka je 25,5 cm. Pracovní teplotu lze nastavit v rozmezí 50 °C až 660 °C.

Výhody

 1. Obsluha: Spotřebitelské recenze ukazují, že se snadno používá. Tlačítka na krytu jsou dobře označena a robustně provedena. Pomocí nich můžeme snadno vybrat nastavení, která nás zajímají.
 2. Chlazení: Pokud je zařízení v provozu delší dobu a začne se intenzivně zahřívat, ohřívač se automaticky vypne a aktivuje se chlazení. Tato možnost chrání zařízení před poškozením.
 3. Rukojeť: Protiskluzová rukojeť zaručuje pevné uchopení. Nemusíte se bát, že by vám přístroj během práce vyklouzl z ruky, což by bylo nebezpečné.
 4. Filtr: Součástí balení je snadno čistitelný, vyjímatelný filtr. Podle spotřebitelů se jedná o velmi užitečnou funkci.

Nevýhody

 1. Pouzdro na přenášení: Někteří spotřebitelé se domnívají, že by pouzdro na přenášení mohlo být vyrobeno z kvalitnějších materiálů. Někdy se západky na kufru zaseknou, což ztěžuje jeho otevření.

Horkovzdušná pistole Black & Decker KX1650

Na horkovzdušnou pistoli Black & Decker KX1650 poskytuje výrobce dvouletou záruku. Tento model má dva provozní režimy a výkon 1750 W. Pracuje v teplotním rozmezí 560 až 600 stupňů Celsia. Uživatel si může nastavit sílu foukání od 570 do 740 litrů za minutu. Takové parametry umožní používat tuto horkovzdušnou pistoli k sušení, rozmrazování nebo odstraňování starého laku.

Konstrukce nástroje umožňuje jeho položení na tvrdý povrch a práci oběma rukama. Délka napájecího kabelu je 2 metry, takže umožňuje velký pracovní dosah. Pro uživatele, kteří si toto zařízení zakoupili, byla motivem pro jeho nákup mimo jiné jeho nízká cena, stejně jako lichotivé recenze o něm jako o modelu, který dokonale funguje v domácích podmínkách.

Uživatelé tvrdí, že zařízení v této cenové skupině je velmi kvalitní a odvádí vynikající práci jako horkovzdušná pistole pro kutily. Kromě toho je lehká, má pohodlnou rukojeť a dostatečný výkon.

Black&Decker KX1650 je dobrá horkovzdušná pistole za skvělou cenu. Příkon této pistole je 1750 W a délka napájecího kabelu je cca 2 m.

Výhody

 1. Hmotnost: Horkovzdušná pistole váží pouhých 0,6 kg, takže není obtížné ji držet v ruce. Výrobek nezatěžuje ruce, takže nemusíte dělat neustálé přestávky.
 2. Kryt: Kryt tohoto modelu je vyroben z odolných materiálů, takže se příliš rychle neopotřebovává. Díky tomu si přístroj dlouho zachovává svůj atraktivní vzhled.
 3. Konstrukce pistole: Výrobek byl dobře zkonstruován. Uživatel má možnost umístit zařízení na tvrdý povrch a pracovat oběma rukama.

Nevýhody

 1. Rukojeť: Řada spotřebitelů považuje rukojeť za nepohodlnou. Není potažen měkkým materiálem, což negativně ovlivňuje pohodlí při používání.
 2. Zahřívá se: Uživatelé na internetu upozornili, že se kryt poměrně rychle zahřívá, takže je třeba dávat pozor, abyste si nespálili ruce.

Cena horkovzdušné pistole

Elektrické horkovzdušné pistole lze pořídit za cenu o něco vyšší než 300 Kč. Jedná se o modely nepříliš známých výrobců s maximálně dvoustupňovou regulací. Mezi nejdražší modely patří elektrické horkovzdušné pistole známých výrobců. Obvykle jsou tyto modely vybaveny několika tryskami, regulací teploty v závislosti na použití, nastavením pracovních režimů a čidlem zabraňujícím přehřátí nástroje. Takový model lze pořídit za cca 1500 Kč s DPH.

Plynové horkovzdušné pistole, nejjednodušší modely, které se šroubují přímo na plynovou láhev, lze pořídit za cca 200 Kč s DPH. Tyto horkovzdušné pistole však mají poměrně úzký profil využití. Lze je použít k pájení, výrobě šperků nebo modelů.

Naproti tomu sada profesionálních plynových horkovzdušných pistolí, které se rozehřejí na teplotu až 1800 °C, zabalené ve speciálním kufříku, stojí téměř 2 400 Kč s DPH a více.

Horkovzdušné pistole: Pár slov na závěr

Přečetli jste si článek o výběru horkovzdušné pistole. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní horkovzdušnou pistoli, která bude fungovat po mnoho let bez jediného problému.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny horkovzdušné pistole v různých obchodech. Zjistíte tam také, kde jsou horkovzdušné pistole skladem a kde se prodávají za nejlevnější ceny včetně dopravy.

Posted in Nářadí, Zahrada a domácnost

Mohlo by se vám také líbit