Menu Zavřeno

Vodní dýmky

vodní dýmka

Šiša aneb vodní dýmka je rok od roku populárnější mezi mladými i staršími lidmi. Svým způsobem je vodní dýmka zdravější alternativou ke kouření cigaret. Více než polovina z nich přiznává, že nekouří cigarety, ale šišu kouří alespoň jednou týdně. Pochází z arabské kultury a je stále oblíbenější nejen v barech tohoto typu, ale i v mnoha slušných restauracích. V tomto článku bychom vám rádi toto téma přiblížili.

Vodní dýmka je předmět, který se používá ve chvílích relaxace. Její hlavní předností je, že nezapáchá, je jemná a dokonce lákavá vůní.

Z čeho se vodní dýmka skládá?

  • Džbán, obvykle skleněná nádoba, ale může být i měděná nebo keramická, zdobená orientálními prvky, do které se nalévá voda.
  • Systém kovových trubek umístěných nahoře, které slouží jako zátka a také jako přívod vzduchu a odvod kouře.
  • Ohebná trubka nebo hadice, kterou se odvádí kouř ze skleněné nádoby.

Vodní dýmky: Žebříček TOP 10 nejlepších vodních dýmek podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších vodních dýmek. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největší českých e-shopech, které vodní dýmky prodávají. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 vodních dýmek. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší vodní dýmky seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledVýška vodniceOrientační cena (s DPH)Dostupnost
KRCZ Devil černá 52 cmVodní dýmka KRCZ Devil černá 52 cm52 cm630Zobrazit v obchodech
Super Heroes Pumpkin Elox 24cmVodní dýmka Super Heroes Pumpkin Elox 24cm24 cm386Zobrazit v obchodech
Top Mark Eset 46/2/2 ČernáVodní dýmka Top Mark Eset 46/2/2 Černá46 cm529Zobrazit v obchodech
Sahara Smoke Genie SubZero 38/1/1 ModráVodní dýmka Sahara Smoke Genie SubZero 38/1/1 Modrá38 cm890Zobrazit v obchodech
Top Mark Sokar Painted 53 cmVodní dýmka Top Mark Sokar Painted 53 cm53 cm679Zobrazit v obchodech
KRCZ Devil červená 52 cmVodní dýmka KRCZ Devil červená 52 cm52 cm630Zobrazit v obchodech
Tortuga Zodiac 51/1 stříbrnáVodní dýmka Tortuga Zodiac 51/1 stříbrná51 cm2390Zobrazit v obchodech
Aladin Luxus M1 Blackie 46 cmVodní dýmka Aladin Luxus M1 Blackie 46 cm46 cm2350Zobrazit v obchodech
Oduman N3 28 cmVodní dýmka Oduman N3 28 cm28 cm2685Zobrazit v obchodech
Alpha ModelX 42/1 bronzováVodní dýmka Alpha ModelX 42/1 bronzová42 cm4538Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení vodních dýmek od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají zkušenosti.

Jak vybrat vodní dýmku?

Vodní dýmka je zařízení pro “bezpečné kouření” v tom smyslu, že její konstrukce minimalizuje škodlivost vdechování tabákového kouře. Hlavní roli hraje skutečnost, že tabák ve vodní dýmce na rozdíl od cigaret nehoří, ale doutná.

Kuřák nasává aromatický kouř hadicí, který na své cestě do plic prochází několika stupni čištění: 20 % karcinogenního kouře se uchovává v šachtě, dalších 40 % se uchovává ve vodě, na výstupu dostaneme téměř “čistý aromatický zápach”.

Na trhu nalezneme celou řadu různých vodních dýmek. Pokud jste začátečník s vodnicemi, pak se podívejte na tento návod, kde se dozvíte, jak vybrat tu nejlepší vodnici.

Typy a styly vodních dýmek: klasický vs. moderní

Existuje několik klasifikací, které rozdělují vodní dýmky podle libovolného kritéria: velikosti, designu, počtu kuřáků atd. V rámci našeho článku se budeme věnovat nejoblíbenějším typům, bez ohledu na konkrétní rozdělení.

Kompaktní vodní dýmka – je “kempinkové zařízení” s výškou do 50 cm. Hlavní výhodou je velikost: je vhodné vzít si ho na venkov, na piknik, na služební cestu atd. Kvalita kouře není horší než u standardního (50-65 cm) nebo vysokého zařízení (70 až 150 cm).

Vodní dýmka je zařízení, které nemá nic zbytečného navíc: tělo v podobě trubky z nerezové oceli, jednoduchou baňku a hadici. Kdysi byla nejoblíbenější vodní dýmkou, nyní už je tato mánie pryč, ale její minimalistický design a nízký rozpočet stále přitahují začátečníky.

Klasický (turecký) – charakteristickým znakem tohoto přístroje je lité kovové tělo a lakovaná baňka. Syrské, egyptské a další orientální výrobky se často vztahují k tomuto druhu vodní dýmky.

“Medusa” je zařízení s “chapadly” od české značky Meduse Design. Odkazuje na prémiové výrobky: její baňka je vyrobena z drahého českého skla.

“Fabula” (Fabula) – vodní dýmky s objemnou průhlednou baňkou, vybavené osvětlením. Kouření s nimi se mění ve světelnou show. Zpravidla se podávají originálně, protože ovoce a koření jsou otevřeny kuřákům.

Další designová značka FUMO má dokonalou kvalitu. Dokonalé utěsnění umožňuje odhalit plnou chuť tabáku. Modernistický design se však nelíbí všem amatérským kuřákům.

Podle stylu se vodní dýmky obvykle dělí na klasické, neutrální a moderní (designové). První jsou turecko-arabského typu, druhé připomínají klasické, ale bez jakýchkoli výstřelků a malby, zatímco třetí mohou mít různé tvary.

Tah

Tah je úsilí, které kuřák musí vynaložit, aby si kouř vpravil do plic. Zlaté pravidlo zní: čím jednodušší je, tím lehčí je tah. Je ovlivněna několika faktory: průměrem těla, množstvím vody v baňce atd.

Průměr těla je prvořadý, důležitá je také hustota náplně a množství vody v baňce. Pro pohodlné kouření by měl být vývod šachty pod vodou. Pokud není bong vzduchotěsný a konektory nasávají vzduch, bude i tah slabý.

Obvykle se tah dělí na dva typy:

  • Lehké – nemusíte se příliš snažit kouřit, což osloví i neznalce. Vodní dýmky s průměrem dříku 15 mm poskytují lehký tah;
  • Klasické – charakteristický pro tělo o průměru 12-13 mm. Podle znalců vodních dýmek vám tento typ tahu plně umožní poznat chuť a sílu tabáku.

Všimněte si, že s rozšířením kouření vodních dýmek se objevila móda lehčího a “bezpečného” tahu. K tomuto účelu se používá difuzor – perforovaná tryska na tělové výpusti (odnímatelná nebo neodnímatelná). Může být kovová, silikonová nebo z jiných materiálů.

Difuzor rozděluje jeden proud vzduchu na menší, takže snižuje hluk způsobený vodou v baňce, zlepšuje filtraci kouře a usnadňuje samotný tah. Je vhodnější použít odnímatelný nebo nastavitelný difuzor, abyste mohli regulovat průvan od lehkého po klasický.

Baňka a tělo: Materiály a upevnění

Při výběru těla a baňky je důležité zohlednit materiály, ze kterých jsou vyrobeny, tvar prvků a způsob jejich spojení.

Baňky mají tvar kapky nebo krychle, jiné geometrické tvary se používají méně často. Z materiálů dávají výrobci přednost sklu, plexisklu a plastu.

Sklo je nejběžnější variantou díky své hygieničnosti, estetice a snadné údržbě. Mezi prémiová řešení patří výrobky z českého skla a zesílené (až 1 cm) borosilikátové baňky. Levnější, lehčí, ale ne tak praktické zásobníky z plastu a plexiskla.

Pro tělo vodnice je nejoblíbenějším materiálem nerezová ocel, nejlépe modernější AISI 304. Nerezová ocel má dobré užitné vlastnosti (neoxiduje z vody, je pevná) za rozumné peníze. Pro snížení ceny používají výrobci slitiny kovů, ale při nákupu těchto dolů mějte na paměti, že jejich životnost bude nižší než životnost nerezové oceli.

Klasickým materiálem je mosaz, která se dodnes používá k výrobě některých arabských vodních dýmek. Hliník a jeho eloxovaná nebo letecká modifikace překonávají nerezovou ocel cenou, ale ne kvalitou. Kompozitní a plastové varianty těla jsou cenově dostupnou variantou pro začátečníky.

Kromě toho stojí za to věnovat pozornost typu spojení baňky a těla, protože kvalita tahu závisí na těsnosti. Zde jsou možné následující možnosti:

  • Se závitem – spolehlivé spojení, které umožňuje přenášet vodní dýmku za baňku;
  • Na těsnění – univerzální možnost, kterou používá mnoho výrobců. Jeho výhodou je jednoduchá montáž/demontáž a velký výběr baněk a min pro tento konektor;
  • Click-systém – rychloupínací závitové spojení: k přišroubování těla k baňce stačí půl otáčky;
  • Magnetický typ – používá se u dražších modelů vodních dýmek, jako je Hoob. Spojení je spolehlivé a zároveň nevyžaduje velké úsilí při demontáži;
  • Lapping – “nejnovější móda”. Konektor je tak dokonale přizpůsoben baňce a tělu, že se samy spojují.

Miska, hadice a náustek

Miska, hadice a náustek ovlivňují pohodlí obřadu a dokonce i chuť kouře, proto se vyplatí být při jejich výběru opatrný.

Miska určuje teplotu tabáku, rychlost odpařování tabákového sirupu, a tím i chuť samotného kouře. Pro mokré tabáky s velkým množstvím sirupu je lepší použít misky ve tvaru překližky (s jedním otvorem uprostřed): sirup zůstane v misce a bude se podílet na procesu zahřívání tabáku.

Obdélníkové misky (s plochým dnem a mnoha otvory) jsou skvělou volbou pro suché tabáky, protože dobře zahřívají celou masu tabákové směsi.

Pro dlouhé ceremonie je lepší vzít si silnostěnné misky, pro rychlé ceremonie tenkostěnné misky. Tradičním a zároveň univerzálním řešením je hlína, nejlépe glazovaná. Snadno se čistí a neabsorbuje pachy.

Ve většině případů je hadice vyrobena ze silikonu s povrchovou úpravou soft-touch. Silikon je hygienický a snadno se čistí. Cenový rozdíl závisí na kvalitě a pružnosti samotného materiálu. K patici žárovky ji lze připevnit stejným způsobem, jakým je žárovka připevněna k hřídeli: závitem, lapováním, magnety, těsněním a systémem click.

Existuje však ještě jeden specifický způsob – O-kroužek: hadicová spojka má gumové kroužky, které zapadají do drážky na dně jímky. Jedná se o primitivnější, ale neméně spolehlivý způsob lapování.

Spolu s hadicí je zpravidla dodáván i náustek. Je na jedno použití a je určen k trvalému použití. Výběr materiálu je velký, ale v zásadě je k dispozici plast, kov a dřevo. Při jeho výběru je nejdůležitější estetika, takže si vezměte to, co se vám líbí!

Příslušenství: kleště, kalich a další příslušenství

Díky dostupnosti příslušenství je kouření nejen pohodlnější, ale také bezpečnější. Pro ohřev dřevěného uhlí v jakýchkoli podmínkách, včetně kempování, potřebujete plynový hořák. K přenesení dřevěného uhlí do nádoby můžete použít nosič (koš), ale k jeho přesunutí z kamen do koše a poté do nádoby budete potřebovat kleště. Zpravidla jsou nejen praktické, ale také estetické.

Mezi dřevěným uhlím a tabákem se nachází fólie. Lze ji použít ke kouření jakéhokoli druhu tabáku, dokonce i tabáku s velkými listy. Abyste se vyhnuli spálení směsi, potřebujete určitou zručnost a neustálou kontrolu, jinak obřad přijde vniveč. Začátečníkům se doporučuje používat místo fólie kalaud – kovovou nádobu s rukojetí, do které se vkládá doutnající dřevěné uhlí.

K udržování čistoty těla a odstraňování sazí budete potřebovat sadu čističů. Abyste zabránili padání dřevěného uhlí na podlahu, vyplatí se zakoupit síťku nebo krytku na talíř.

Výběr tabáku: listy, chuť, řez a další informace

Výběr tabáku je někdy obtížnější než výběr vodní dýmky, protože chcete všechno najednou, snadné, chutné a neobvyklé. Pokud se budete dostatečně snažit, můžete sedět na několika židlích, hlavní je zapamatovat si jednoduché tipy, které vám usnadní “trápení s hledáním” a pomohou najít kvalitní výrobek.

Hlavní složkou tabákové směsi jsou tabákové listy: čím lepší jsou listy, tím lepší je samotná směs. Zvažte oblíbené značky, jako jsou Virginia, Oriental, Burley atd. Jako první příchuť zkuste něco z klasického buketu: mátu, kávu, meloun, jablko nebo citrusy.

Z hlediska preferencí dávejte přednost jemnějším plátkům, protože jsou kvalitnější a měkčí. Z hlediska vlhkosti je lepší mokrý než suchý: lze ho lisovat, ale sušený tabák bude hořký.

Na závěr ještě dodejme, že existují tabáky, které neobsahují nikotin. Jsou také aromatické a kouřové, ale bezpečnější než běžné tabáky. Jejich “relaxační efekt” však není tak výrazný.

Shrnutí: Jak vybrat vodnici

1. Nejprve musíte porozumět struktuře a principu fungování. Hlavními částmi vodní dýmky jsou miska, tělo, baňka a hadice s náustkem. Vodní dýmka je zařízení pro “bezpečné kouření”. Její princip fungování spočívá v tom, že kouř prochází několika stupni čištění, včetně vody, a teprve poté se dostává do plic. Čistota kouře je dána tím, že tabák se nespaluje, ale doutná pod hořícím uhlím, ačkoli existují metody přímého kouření. Zároveň nelze kouření vodní dýmky označit za zcela bezpečné. Neobsahuje dehet a méně chemických sloučenin než cigarety, ale obsahuje nikotin a oxid uhelnatý.
2. Rozhodněte se pro typ a styl. Zde si můžete vybrat mezi klasikou a modernou. Do první skupiny patří arabská bohatě zdobená zařízení, do druhé nestandardní designová zařízení, jako jsou tyčinky do vodní dýmky.
3. Rozhodněte se, jaký bude tah. Může být klasický nebo lehký. První možnost mají rádi zkušenější kuřáci vodní dýmky, druhá dává přednost začátečníkům. Existuje univerzální řešení – použití difuzoru na špičce hřídele ponořené do vody. Taková tryska umožňuje měnit kvalitu tahu nastavením otvorů.
4. Design. Je důležité vzít v úvahu materiál a tvar jednotlivých prvků, jakož i zvláštnosti jejich vzájemného spárování. “Ideální varianta” je následující: keramická miska, nerezová hřídel s difuzérem na konci, skleněná baňka, silikonová hadička a kovový náustek. Všechny spoje (konektory) jsou utěsněné.
5. Přemýšlejte o tabáku. Snažte se vzít jemně mletý a kvalitní tabákový list. Mokrý tabák je lepší než suchý. Téměř každý chutná jako něco z klasické kytice: máta, káva, meloun, jablko nebo citrusy.

Nyní už víte, jak si vybrat dobrou vodní dýmku. Přejeme výhodný kup a nezapomeňte, že kouření je zdraví škodlivé!

Vodní dýmky: Pár slov na závěr

Přečetli jste si článek o výběru vodních dýmek. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní vodnici, která bude fungovat po mnoho let bez jediného problému.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny v různých obchodech.

Posted in Relax

Mohlo by se vám také líbit