Menu Zavřeno

Ultrazvukové čističky

ultrazvuková čistička

První ultrazvukové čističe byly vyrobeny již kolem roku 1950. V současné době má tato technologie mimořádně širokou škálu využití. Stále častěji se ultrazvuková čistička používá i v domácnostech. Jak ale vybrat nejlepší ultrazvukovou čističku?

Ultrazvuková čistička velmi přesně a účinně odstraňuje nečistoty. To vše díky jedinečné konstrukci přístroje a použití moderních, inovativních řešení a technologií. Obecně lze říci, že ultrazvuková čistička vytváří vysokotlaké a vysokofrekvenční vlny. Díky tomu se čisticí prostředky dostanou i do nepřístupných míst.

Ultrazvukové čističky: Žebříček TOP 10 nejlepších ultrazvukových čističek podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších ultrazvukových čističek. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největší českých e-shopech, které ultrazvukové čističky prodávají. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 ultrazvukových čističek. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší ultrazvukové čističky seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledPříkon (W)Objem (ml)Frekvence čištění (kHz)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Nedis JECL110WTUltrazvuková čistička Nedis JECL110WT5060043899Zobrazit v obchodech
SILVERCREST SUR 48 C4Ultrazvuková čistička SILVERCREST SUR 48 C45060048699Zobrazit v obchodech
Geti GUC 601 600mlUltrazvuková čistička Geti GUC 601 600ml5060042757Zobrazit v obchodech
Jeken CE5700AUltrazvuková čistička Jeken CE5700A50750421189Zobrazit v obchodech
Geti GUC 02BUltrazvuková čistička Geti GUC 02B1602000402569Zobrazit v obchodech
Sanitas SUR 42Ultrazvuková čistička Sanitas SUR 4250550431549Zobrazit v obchodech
Jeken 5200AUltrazvuková čistička Jeken 5200A50750421149Zobrazit v obchodech
CODYSON ULTRASONIC 800ml CDS-300Ultrazvuková čistička CODYSON ULTRASONIC 800ml CDS-30060800421385Zobrazit v obchodech
Ultrasonic CD 4900Ultrazvuková čistička Ultrasonic CD 49007560042999Zobrazit v obchodech
Geti GUC2501 2500 mlUltrazvuková čistička Geti GUC2501 2500 ml1702500352690Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení ultrazvukových čističek od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají zkušenosti.

Jak ultrazvuková čistička funguje?

Tato otázka se objevuje velmi často a odpověď na ni není vůbec jednoduchá. Důvodem je poměrně složitá konstrukce přístroje. Lze ji rozdělit do několika fází. Nejprve speciální ultrazvukový generátor vysílá velmi vysokofrekvenční signály. Ty jsou následně převedeny na mechanické vibrace (pomocí piezokeramického snímače). Četnost závisí na typu pračky. Další fází je generování tlakových vln s proměnlivou frekvencí. Tyto vlny se šíří po povrchu čištěných předmětů a způsobují tvorbu bublin, které svou implozí zaručují důkladné odstranění veškerých nečistot, usazenin nebo bakterií.

Je nesmírně důležité vybrat správný čisticí prostředek a zvolit vhodné parametry zařízení v závislosti na čištěném povrchu. Některé předměty je třeba po čištění ultrazvukovou čističkou důkladně omýt vodou, aby se odstranily zbytky čisticích prostředků.

Stále častěji se ultrazvuková čistička používá také v domácnosti, např. k čištění sklenic, šperků, mincí nebo příborů. Tato domácí zařízení jsou relativně malá, ale stejně účinná.

Jak nejlépe vybrat ultrazvukovou čističku?

Mnoho z nás má nástroje, přístroje a další věci, které je třeba často čistit. Pravidelné mytí však může vést k poškození povrchu předmětů třením a drhnutím. Proto se vyplatí investovat do ultrazvukové čističky, která nástroje šetrně a důkladně očistí od nečistot. Správný model ultrazvukové čističky bude fungovat efektivně a účinně. Pokud nevíte, jaká je nejlepší ultrazvuková čistička, doporučujeme vám podívat na tento článek, kde najdete, jak vybrat ultrazvukovou čističku. Najdete zde několik informací, které vám pomohou vybrat správné zařízení pro čištění předmětů pomocí ultrazvuku.

Účel použití ultrazvukové čističky

Než se rozhodnete koupit ultrazvukovou čističku, promyslete si, k čemu ji budete používat. Pokud provozujete průmyslový podnik, kde se používají různé nástroje mnoha velikostí, bude lepší výkonné a velké zařízení. V kosmetickém salonu, na klinice nebo ve zdravotnickém středisku, kde se čistí a dezinfikují převážně drobné prvky, postačí menší praktická ultrazvuková čistička. Stejně tak v případě domácího použití pro čištění šperků a drobných předmětů je velký přístroj zbytečný.

Ultrazvuková čistička: Objem čističky

Pokud nevíte, jakou ultrazvukovou čističku vybrat, věnujte pozornost jejímu objemu. Může být uveden v litrech, ale častěji výrobce uvádí přesné vnější a vnitřní rozměry zařízení. Dobře zvolená ultrazvuková čistička by vám měla umožnit vyčistit všechny nástroje najednou.

Pokud budete čistit velké předměty, ujistěte se, že se do přístroje vejdou. Většina modelů je vybavena speciálními koši, do kterých se vkládají předměty určené k čištění. Díky tomu je nejen snazší vše do něj umístit, ale také se pohodlněji používá.

Vnitřní prostor ultrazvukové pračky je naplněn kapalinou, do které jsou předměty ponořeny. Pohodlný koš umožňuje rychlé vyjmutí všech, aniž byste je museli lovit jeden po druhém. Je však třeba mít na paměti, že vnější rozměry ultrazvukové čističky neznamenají její kapacitu. Při výběru modelu pro sebe musíte věnovat pozornost rozměrům vnitřní vany a jejímu objemu.

Výkon a frekvence ultrazvukových vln

Nejlepší ultrazvuková čistička by měla účinně vyčistit jakýkoli typ materiálu, od kovu po sklo, a to i od obtížně odstranitelných nečistot. Aby to však bylo možné, musí mít zařízení správný výkon a frekvenci produkovaných ultrazvukových vln. Pro domácí použití nebo v malých kosmetických salonech postačí 50wattová pračka s frekvencí přibližně 40 kHz. Pokud však hledáte průmyslový model, vyplatí se zvolit zařízení s vyšším výkonem, a to i nad 100 W.

Funkce časovače u ultrazvukové čističky

Dobrým řešením, které často používají výrobci ultrazvukových čističek, je použití časovače. Umožňuje nastavit dobu, po kterou má zařízení pracovat v určitém rozsahu, obvykle od několika sekund do několika minut. Pokud budete ultrazvukovou čističku používat k čištění malých dílů, postačí vám model s maximální dobou provozu několik minut.

Pokud však jde o čištění velkých nástrojů nebo odstraňování odolných nečistot, je lepší zvolit zařízení, které umožňuje nastavit dobu provozu na několik nebo dokonce desítky minut. Některé modely mají také možnost volby teploty kapaliny. To umožňuje správně přizpůsobit podmínky mytí podle typu mytých předmětů.

Displej

Většina ultrazvukových čističek má displej, který zobrazuje teplotu a dobu provozu přístroje. Měli byste si vybrat model, který se snadno používá. Pohodlí při používání ovlivňuje mimo jiné obrazovka a tlačítka. Nastavení pracovní doby nebo teploty by mělo být snadné a spuštění přístroje by nemělo trvat několik minut.

Materiál

Při hledání správné ultrazvukové čističky byste měli věnovat pozornost tomu, zda je ultrazvuková čistička vyrobena z odolných materiálů. Měly by být vysoce kvalitní, odolné proti mechanickému poškození a korozi. Díky tomu bude ultrazvuková čistička sloužit mnoho let. Odolný by měl být nejen plášť, ale také vnitřní prostor a koš na předměty.

Cena ultrazvukové čističky: Kolik by měla čistička stát?

Ultrazvukové čističky najdete za dobré ceny v mnoha specializovaných obchodech a obchodech s elektrospotřebiči, a to jak online, tak v kamenných obchodech. Ceny produktů se liší v závislosti na velikosti modelu, výkonu a dalších funkcích.

Nejlevnější ultrazvukové myčky lze sehnat za přibližně 850 Kč s DPH. Dobře se hodí pro domácí použití a čištění drobných předmětů.

Kosmetické a zdravotnické prostředky, které čistí a dezinfikují, jsou k dispozici v cenách od cca 1 700 Kč do cca 2 000 Kč s DPH.

Průmyslové ultrazvukové myčky s velkou kapacitou a výkonem mohou stát přibližně 4 000 Kč s DPH a více. Tyto ultrazvukové čističky jsou však velmi účinné a perfektně odstraňují nečistoty z různých typů povrchů, kovových, skleněných nebo plastových.

Ultrazvukové čističky a často kladené otázky

Jak ultrazvuková čistička funguje?

Ultrazvukové čističe pracují na základě kavitačního jevu. Vnitřek přístroje je naplněn speciální kapalinou, která přenáší vlny neviditelné pro člověka. V důsledku pohybu kapaliny vznikají bubliny nebo kavitační ohniska. Vlivem vzniklých vln tyto bubliny praskají a způsobují tlakové změny, které oddělují částice nečistot. Výsledkem je odloučení nečistot z povrchu čištěného předmětu. Výhodou ultrazvukových čističů je účinné čištění téměř jakéhokoli povrchu. Kavitace nevyžaduje k odstranění nečistot drhnutí, což eliminuje mechanické poškození čištěného předmětu. Ultrazvukové čističe kromě čištění také dezinfikují povrchy nástrojů, proto se používají v kosmetických salonech a lékařských ordinacích.

Co lze čistit ultrazvukovou čističkou?

Ultrazvukovou čističku můžete použít k čištění mnoha různých předmětů. Používají se k mytí kovových nástrojů i věcí z plastu a skla. Ultrazvukové pračky se hojně používají v průmyslu, ale i v lékařství, kosmetice nebo v domácnosti. Můžete je použít k čištění stříbrného nádobí nebo šperků. Hodí se také na mytí brýlových obrub. V kosmetických salonech se ultrazvukové čističe používají k čištění a dezinfekci nástrojů, které přicházejí do styku s pokožkou klientů, například mikrodermabraze. V průmyslu se tato zařízení používají k čištění různých typů hrotů z různých zařízení, trysek nebo dokonce elektrod.

Kde mohu koupit ultrazvukovou čističku?

Ultrazvukové myčky jsou zařízení používaná k čištění předmětů pomocí ultrazvukových vln. Najdete je v mnoha specializovaných obchodech, které nabízejí vybavení pro průmyslové provozy. Přístroje pro kosmetické nebo lékařské účely jsou k dispozici v obchodech dodávajících kosmetické salony nebo kliniky.

Ultrazvukové čističe lze nalézt také v internetových obchodech nebo přímo u výrobců. Pokud budete hledat správný produkt na internetu, můžete najít model, který splňuje všechny vaše požadavky za výhodnou cenu. Před nákupem je dobré se ujistit, zda je zařízení doporučováno jinými spotřebiteli, abyste si vybrali pouze osvědčený výrobek. Tak budete mít jistotu, že vám ultrazvuková čistička bude sloužit mnoho let.

Také se podívejte, zda u daného obchoduje ultrazvuková čistička skladem a podívejte se na záruční podmínky.

Shrnutí – jak tedy vybrat ultrazvukovou čističku?

V nabídce je široká škála různých ultrazvukových čističek. Na co je dobré dávat pozor při nákupu tohoto typu zařízení? Dobrá ultrazvuková čistička by měla být především vyrobena z vysoce kvalitních materiálů. Pojďme si připomenout na které parametry je důležité při výběru myslet.

  • Rozměry koše a nádrže – to je jeden z nejdůležitějších parametrů. Rozměry nádrže a koše je třeba zvolit podle vlastních potřeb. Za tímto účelem bychom měli zvážit, jak velké předměty budeme v zařízení čistit. Měly by se snadno vejít do nádrže tak, aby v ní zůstal prostor pro čisticí kapalinu. Většina ultrazvukových čističek je dodávána s vhodným košem na čištěné produkty. U některých modelů je třeba takový koš dokoupit zvlášť. Vyplatí se to, protože koš zabraňuje tomu, aby se povrchy, které přiléhají k nádrži, nečistily. Usnadňuje také vyjímání předmětů ze zařízení. Proto by se čištěné předměty měly do koše vejít volně. Pokud si vyberete větší ultrazvukovou čističku a budete ji používat i k čištění drobných předmětů, měli byste si pořídit speciální kryt se skleněnou nádobou zavěšenou v přístroji, který vám tuto činnost výrazně usnadní a ušetří čisticí kapalinu. Ultrazvuková čistička může mít objem 0,5 litru, ale může být vybavena i 42litrovou nádrží.
  • Ultrazvukový výkon a frekvence – to je další důležitý faktor. Výkon a frekvence ultrazvuku určuje čisticí výkon stroje. Výkon se udává ve wattech a frekvence v kHz. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší frekvence, tím nižší výkon, ale zároveň tím větší přesnost čištění. Pokud se chystáme čistit předměty od těžko odstranitelných nečistot, měli bychom zvolit myčku s nižší frekvencí, ale vyšším výkonem. Na druhou stranu, pokud nám záleží na nejvyšší přesnosti (mytí předmětů v laboratořích nebo nemocnicích), měli bychom zvolit myčku s vyšší frekvencí. Výkon by měl být zvolen přiměřeně velikosti ultrazvukové čističky. Větší model musí být vybaven výkonnějšími snímači, aby čištění mohlo probíhat v celém zařízení, a ne pouze v blízkosti snímačů. Větší kapacita pračky se nejčastěji rovná výkonnějšímu zařízení.
  • Zahřívání – čím vyšší teplota, tím rychlejší čištění. V domácím spotřebiči není vytápění nutné. Pokud však plánujeme čistit silně znečištěné předměty, například prvky motoru, musíme zvolit zařízení s ohřevem a nejlépe s regulací teploty.
  • Typ ovládání – můžeme si vybrat mezi ultrazvukovou čističkou s digitálním ovládáním (pomocí speciálních tlačítek) a ultrazvukovou čističkou s analogovým ovládáním (vybavenou knoflíky). První řešení je přesnější, druhé spolehlivější. Pokud bude zařízení používáno v místnosti s vysokou teplotou nebo vlhkostí, je lepší vsadit na analogové ovládání.

Výběr dobré ultrazvukové čističky je jedna věc. Stejně důležité je zakoupit vhodný čisticí prostředek. V nabídce najdete speciální koncentráty přizpůsobené různým typům znečištění. Měly by se také vybírat podle typu čištěného povrchu.

Ultrazvukové čističky: Pár slov na závěr

Přečetli jste si článek o výběru ultrazvukových čističek do domácnosti, průmyslu a dalších oborů. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní ultrazvukovou čističku, která bude fungovat po mnoho let bez jediného problému.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečist recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny v různých obchodech.

Posted in Technologie

Mohlo by se vám také líbit