Menu Zavřeno

Brýle pro virtuální realitu

VR brýle

Virtuální realita (zkráceně VR) je technologie vytvářející vizuální, sluchovou či hmatovou iluzi skutečného nebo fiktivního světa, která je prezentována v reálně vypadajícím trojrozměrném obrazu.

Prostřednictvím virtuální reality se přenesete i na nejvzdálenější místa, prožijete extrémní zážitky, fantastická dobrodružství a zahrajete si hry ve fiktivním počítačovém světě.

V zábavní sféře se virtuální realita nejčastěji využívá v herním, filmovém a pornografickém průmyslu.

Virtuální realita však nemusí sloužit pouze k zábavě. Lze ji využít například také v lékařství, při vzdělávání, sportu, armádním výcviku nebo v inženýrství.

VR brýle: Žebříček TOP 10 nejlepších brýlí pro virtuální realitu podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších VR brýlí. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které VR brýle prodávají a mají je skladem. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 VR brylí. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší VR brýle seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledKompatibilitaZorný úhel v °Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Oculus Quest 2 128 GBVR brýle Oculus Quest 2 128 GBFunguje samostatně, s PC9211260Zobrazit v obchodech
Oculus Quest 2 256 GBVR brýle Oculus Quest 2 256 GBFunguje samostatně, s PC9212822Zobrazit v obchodech
VR Box SHINECON 2020VR brýle VR Box SHINECON 2020Smartphone1101199Zobrazit v obchodech
Esperanza APOCALYPSE EGV300RVR brýle Esperanza APOCALYPSE EGV300RSmartphone205Zobrazit v obchodech
Carl Zeiss VR One PlusVR brýle Carl Zeiss VR One PlusSmartphone100659Zobrazit v obchodech
HP Reverb VR3000 G2 HeadsetVR brýle HP Reverb VR3000 G2 HeadsetS PC11414490Zobrazit v obchodech
Oculus Quest 2 64 GBVR brýle Oculus Quest 2 64 GBFunguje samostatně, s PC9210390Zobrazit v obchodech
Oculus Quest 64GBVR brýle Oculus Quest 64GBFunguje samostatně, s PC9990Zobrazit v obchodech
Valve IndexVR brýle Valve IndexS PC13034990Zobrazit v obchodech
HTC Vive Pro 2VR brýle HTC Vive Pro 2S PC35621Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a pročíst si hodnocení konkrétních VR brýlí od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Jak virtuální realita funguje

Virtuální realita je uměle vytvořené prostředí pomocí počítačové grafiky. Jde o iluzi reálného světa, který intenzivně působí na vaše smysly a navozuje ve vás pocit, že jste jeho součástí.

Virtuální realita je založena na principu stereoskopické projekce. Mírně posunutý obraz je promítán pro každé oko zvlášť a tím vzniká dojem prostorové hloubky.

Jak vybrat VR brýle?

Před výběrem vhodného zařízení právě pro vás, si položte několik otázek.

Typ – chcete brýle nebo headset? Brýle pro jednodušší zobrazování virtuální reality nebo propracovanější headset?

Propojení – chcete virtuální realitu propojit s mobilním telefonem, herní konzolí, s počítačem nebo upřednostníte bezdrátový model se zabudovaným počítačem v headsetu?

Aplikace – existuje mnoho různých funkcí, které rozšiřují možnosti použití a prohlubují zážitek z pohybu ve virtuálním světě. Zjistěte si, jaké možnosti skýtá vámi preferovaný model a zda umožňuje použití her a aplikací, které chcete využívat.

Displej – vybírat si můžete mezi displeji různých technologií, s různým rozlišením a frekvencí.

Cena – pokud se chcete do virtuální reality ponořit co nejhlouběji, počítejte s větší investicí. Méně nároční či občasní uživatelé si mohou pořídit základní model VR brýlí již za několik set korun.

Jak se do virtuální reality dostanete?

Do virtuálního 3D světa se přenesete pomocí speciálních brýlí, headsetů nebo standalone.

Brýle pro virtuální realitu – VR brýle

Brýle pro virtuální realitu disponují různými interaktivními funkcemi. Mohou mít  například video, audio nebo sledování pohybu. Nejsou však vybaveny displejem a je potřeba do jejich držáku umístit mobilní telefon, jehož prostřednictvím se virtuální realita vytváří.

Brýle do každého oka zobrazují scénu z jiného úhlu, čímž je v mozku vyvolána představa trojrozměrného obrazu. Protože zobrazovaná scéna nemá zdánlivý okraj, můžete díky senzorům pohybu libovolně hýbat hlavou a vždy uvidíte další část virtuálního světa. Tomuto principu, který vytváří hloubkovou iluzi, se říká stereoskopie.

Pokročilejší modely se systémem sledování hlavy jsou připojeny k počítači, který vysílá signály upravující obraz umístěný do reálného prostoru.

Brýle pro virtuální realitu jsou kompatibilní s různými zařízeními. Jsou cenově dostupné a lehké, ale nedokáží vám zprostředkovat natolik intenzivní zážitek a realistickou simulaci trojrozměrného prostoru, jako headsety.

Headsety

Headsety se od virtuálních brýlí odlišují především dvěma samostatnými displeji umístěnými před každým okem. Jsou vybaveny sluchátky a obsahují velké množství snímačů, které se promítají do virtuální reality. Například snímač zrychlení, magnetometr, 360° snímač pozice, gyroskop či laserové senzory. Sluchátka vás vtáhnou do probíhajícího děje a odstíní okolní rušivé zvuky.

Headsety jsou oproti VR brýlím dražší, avšak zprostředkují vám hlubší zážitek.

Speciální typ headsetů podporuje rozšířenou (augmentovanou) realitu, která je navázána na skutečný svět ve vašem okolí. Vidíte tedy věci, které vás obklopují a jsou doplněny o virtuální prvky.

Standalone

Standalone je zařízení s vlastním hardwarem, softwarem, baterií, pamětí, displejem, sluchátky, procesory, senzory, ovládacími prvky a dalšími funkcemi. Do virtuální reality se tedy nedostáváte prostřednictvím mobilního telefonu, počítače nebo tabletu, ale přímo ze standalone. Cena je vyšší než u headsetů. Neznámějšími představiteli jsou v této kategorii Oculus Quest a Oculus Quest 2.

Brýle & headset

Brýle

 • Kompatibilní většinou pouze s mobilním telefonem
 • Obvykle nemají vlastní displej – využívají obrazovku jiného zařízení
 • Levnější
 • Jednodušší
 • Nevyužívají vlastní hardware

Kartónové VR brýle

Nejlevnější variantou pro vstup do 3D světa jsou brýle Google Cardboard. Jsou tvořeny speciálními čočkami, kartónem a suchým zipem. Tyto brýle si můžete koupit nebo i sami vyrobit. Česká verze těchto brýlí se jmenuje PanoBoard.

Plastové VR brýle

Plastové brýle pro virtuální realitu si pořídíte již za několik set korun. Oproti nejlevnějším brýlím z kartónu mají kvalitnější konstrukci, čočky a poskytují při používání vyšší komfort. Jejich výhodou je také možnost dioptrického zaostření  pro ostřejší pohled, odnímatelná sluchátka a ovládání Bluetooth ovladačem.

Headset

 • Dražší
 • Propracovanější
 • Před každým okem jeden displej
 • Větší množství snímačů
 • Součástí jsou sluchátka
 • Vyšší nároky na hardware

Pokročilé headsety jsou tvořeny helmou připojenou k počítači a senzory detekujícími pohyb a polohu osoby, která headset používá. Tyto senzory dokáží vyvolat i interakci.

Oculus Rift

Headset Oculus Rift je tvořen dvěma samostatnými OLED displeji a vestavěnými sluchátky. V balení jsou dále senzory a dva bezdrátové ovladače pro levou a pravou ruku. Tyto ovladače jsou kompatibilní i se systémem Oculus Quest. Senzory dokáží snímat pohyb hlavy ve všech směrech.

Aplikace a hry pro Oculus Rift naleznete v obchodě Oculus Store a na platformě Steam.

Oculus Go

K Oculus Go nepotřebujete smartphone ani počítač. Stačí se připojit na Wi-Fi a můžete headset začít používat. Součástí brýlí je integrovaný počítač s LCD displejem a zabudované reproduktory. Headset obsahuje také intuitivní bezdrátový ovladač brýlí do ruky. Snímač hlavy snímá pouze její krouživé pohyby. Velkým kladem tohoto headsetu je, že je vhodný i pro osoby s vadami zraku a dioptrickými brýlemi.

Po zapnutí headsetu se dostanete do Oculus home, ve kterém můžete procházet více než tisíc aplikací z obchodu Oculus Store.

Oculus Quest

Oculus Quest je tvořen bezdrátovým designem s ovladači a kompletním snímáním polohy uživatele. Oproti Oculus Go je však propracovanější a dokáže snímat pohyby hlavy ve všech směrech. Při nastavování headsetu si systém dokáže zmapovat až pět místností. Není tedy potřeba si headset ve stejné místnosti pokaždé nastavovat znovu. Kamery hlídají vaše okolí a jakmile se přiblížíte k hranici vymezené oblasti, aplikace či hra se vypne a brýle přepnou na prostorový obraz. Nejnovější verze Oculusu se nazývá Oculus Quest 2. Někdy se také můžete setkat s názvem Meta Quest. Tyto brýle vyrábí společnost Meta (Facebook). Nevýhodou u tohoto produktu je, že si musíte vytvořit Facebookový účet.

Tyto brýle můžete připojit k PC a pokud máte dostatečně výkonný počítač, pak lze hrát hry například přes Steam VR.

Hardware pro virtuální realitu

Pro tvorbu a zpracování virtuální reality je nezbytný dostatečně výkonný hardware. Podle druhu hardwaru si následně můžete vybrat vhodné VR brýle nebo headset.

Brýle či headset lze propojit se třemi druhy hardwaru:

 • Mobilní telefon
 • Počítač
 • Herní konzole

Mobilní telefon

Pokud chcete propojit virtuální realitu s mobilním telefonem, měl by být dostatečně výkonný, s více jádrovými procesory, FullHD displejem a potřebnými senzory (například akcelerometr a gyroskop). K telefonu potřebujete brýle pro virtuální realitu, do nichž se smartphone zasune. Potom už stačí pouze zakoupit si vhodné aplikace pro virtuální realitu s označením VR nebo Virtual Reality.

Počítač

Při propojení virtuální reality se stolním počítačem nebo notebookem, je důležitý výkon grafické karty (min. NVIDIA GTX), síla procesoru (min. Intel Core i5), operační paměť minimálně 8 GB a konektivita s potřebnými komponenty.

Herní konzole

U herních konzolí (například PlayStation) se zaměřte na jejich kompatibilitu s headsetem.

Displej

Mobilní telefon

Při využití mobilního telefonu a brýlí pro virtuální realitu budou parametry displeje odpovídat technickým parametrům telefonu.

Headset

U headsetu je důležitá technologie výroby displeje (OLED nebo AMOLED), rozlišení (někdy bývá uváděn součet pro každé oko zvlášť) 1 920 x 1 080 až 2 560 x 1 440 pixelů, frekvence displeje minimálně 60 Hz, velikost zorného úhlu, od které se odvíjí rozměr virtuální reality (minimálně kolem 96°).

Senzory (snímače)

Mobilní telefon

U brýlí pro virtuální realitu využíváte senzory, kterými disponuje váš mobilní telefon.

Headset

Headsety mohou být vybaveny různými druhy externích a interních senzorů.

G-senzor (Akcelerometr) – měří zrychlení a mírné náklony ve dvou osách a dokáže tak měřit naklonění telefonu.

Gyroskopický senzor – neměří zrychlení, ale pouze náklony. Rozpozná, v jaké poloze se zařízení nachází. Při spolupráci s G-senzorem dokáže efektivněji zaměřit polohu.

Magnetometr – měří magnetické pole. Využívá se jako kompas.

Snímače pozice – jeden nebo několik snímačů rozpozná pozici vaší hlavy. Mohou snímat polohu až v 360°.

Laserové senzory – zlepšují práci snímačů pozice. Umí určit vaši pozici s vyšší přesností než tyto snímače.

Pro Eye – interní senzory brýlí snímají pohyb očí a upraví podle toho obraz. Není tedy potřeba na všechno používat ovladače. Nemusíte otáčet hlavou a dívat se před sebe – renderování se zaměří vždy do místa, kam se podíváte.

Face ID – senzor rozezná každý záhyb tváře a vaše emoce vyjádřené mimikou.

Proximity senzor – senzor pro přiblížení, díky kterému brýle poznají, zda je máte nasazené a podle toho vypínají nebo spouští obrazovku.

Speciální senzory na pohyb rukou – čtveřice infračervených 3D senzorů zachytí každý drobný pohyb vašich rukou i prstů.

Aplikace pro virtuální realitu

Zážitkové aplikace – často se jedná o extrémní nebo adrenalinové aplikace. Například horor, horská dráha nebo výlet do doby dinosaurů.

360° fotografie a videa – headsety i brýle poskytují možnost prohlížení 360° fotografií, filmů a videí, které jsou vytvořeny speciálními fotoaparáty a kamerami. Fotografie či film pokrývá celé okolí – když otáčíte hlavou, fotografie nebo film se posouvá do všech úhlů.

Teleprezence – ve virtuální realitě můžete ovládat i různé přístroje, čehož se využívá například ve vojenství, v kosmonautice nebo v průmyslu. Na přístroji je upevněna kamera, prostřednictvím které se rozhlížíte po okolí ve 360° horizontu.

3D prohlížeče – umožňují prohlížení 3D modelů. Můžete si vytvořit například návrh domu, vybavit ho nábytkem nebo zkonstruovat stroj.

Simulátory – simulátory zintenzivňují zážitky z virtuální reality. Můžete například řídit automobil, unikat z hořícího domu nebo se účastnit vojenské operace.

Hry – pomocí headsetu a ovladačů budete při hraní her mít pocit, že jste jejich součástí.

Operační programy – ovládání operačních systémů v počítači.

Aplikace a 360° VR videa pro vzdělávání a rozvoj dovedností

Virtuální realita je velmi dobrou pomůckou také při učení a vzdělávání.

Poznávání světa

Ve virtuální realitě můžete „cestovat“ a prostřednictvím různých aplikací si prohlížet vzdálená místa a fotografie z celého světa.

Velké množství aplikací pro virtuální cestovatele pro Android nabízí obchod Google Play nebo App Store pro operační systém iOS.

Vhodná je například aplikace Google Street View. Stačí si zadat místo, které chcete vidět a v horní části obrazovky kliknout na ikonu Google Cardboard.

Lze doporučit také aplikaci Google Expeditions, která není omezena pouze na cestování.

Obsáhlou databázi virtuálních 360° videí nabízí i kanál YouTube. Tato videa natočili běžní lidé, sportovci i filmařští profesionálové. Stačí si najít 360° video z oblasti, která vás zajímá a zapnout VR režim.

Databázi 360° videí z populárních pořadů naleznete také na webové stránce satelitního a televizního kanálu Discovery Channel.

Zeměpis, dějepis a přírodopis

Při výuce dějepisu se žáci ve virtuálním světě mohou přenést do konkrétního historického období a vidět tématické předměty i historické události. Díky tomuto zážitku si mnohem lépe informace o dané době zapamatují.

Díky těmto aplikacím žáci mohou převzít kontrolu nad řídícím modulem Apolla 11, prozkoumat vrak Titanicu nebo si například prohlédnout podmořský svět.

Virtuální prohlídky, během kterých se podíváte do muzeí, na památky nebo zajímavá místa, vám umožní například aplikace Sites in VR.

Lidské tělo ve virtuální realitě

Lidskou anatomii se žáci mohou učit s pomocí aplikace Human Anatomy VR od firmy Virtual Medicine. Na 3D modelu lidského těla si mohou prohlédnout každý sval, orgán i celou kostru. Jednotlivé části mohou ve virtuální realitě rozebrat a opět poskládat.

Stavebnictví a mechanotronika

Virtuální realita pomáhá zlepšovat uvažování ve 3D prostoru. Může dokonce obsahovat i jednotlivé prvky, aby žák mohl zkoumat jejich funkci a použití.

Výuka cizího jazyka

Při výuce cizích jazyků s pomocí virtuální reality studenti snáze překonávají ostych. Ve virtuální realitě reagují na předem připravené scénáře. Jejich odpovědi jsou poté vyhodnoceny umělou inteligencí. Žák tak okamžitě dostává zpětnou vazbu.

Řečnictví bez trémy

Virtuální realita může skvěle pomoct i při výuce českého jazyka. Například v aplikaci Virtual Speech jsou simulována různá prostředí, ve kterých před virtuálním publikem můžete trénovat proslovy, své řečnické dovednosti a učit se hovořit bez trémy.

Malování

Kreativní lidé si jistě oblíbí aplikaci Tilt Brush, která vám umožní malovat ve 3D prostoru. Pomocí trojrozměrných tahů štětcem namalujete portrét, krajinu nebo abstraktní dílo.

Bojové umění

Pokud se chcete naučit základy bojového umění Tai Chi, v exotickém prostředí vám ho přiblíží simulátor Guded Tai Chi.

VR brýle a příslušenství

Příslušenství k VR brýlím nebo headsetu rozšíří možnosti a zvýší uživatelský komfort při používání virtuální reality.

Inside-out sledování – díky tomuto doplňku můžete prostřednictvím přídavné kamery sledovat skutečný prostor ve vašem okolí.

6 stupňů svobody – umožňuje pohyb v 6 směrech – dopředu, dozadu, nahoru, dolů, doleva a doprava.

Sluchátka – integrovaná nebo samostatná s uzavřenou konstrukcí (pro lepší izolaci okolních zvuků).

Reproduktory – zvýší zážitek ze hry. Jsou však vhodné spíše do dobře zvukově izolovaných prostor nebo bytů bez sousedů, které by zvuk z výkonných reproduktorů mohl obtěžovat.

Ovladače – ovládací prvky pro ovládání herního menu i hry. Tyto drátové nebo bezdrátové ovladače držíte v rukou. Podle aplikace/hry, ke které je používáte, mohou mít tvar volantu, zbraně nebo například tenisové rakety. Dražší verzí ovladačů jsou speciální rukavice se senzory.

Rukavice – speciálními rukavicemi ve virtuální realitě získáte vlastní ruce.

Kamery – kamery pro virtuální realitu jsou vhodné k natáčení 360° videí, trekování okolí atd.

Popruhy – k některým modelům brýlí nebo headsetů je potřeba dokoupit speciální popruhy pro upevnění na hlavu, pokud nejsou již součástí balení.

Speciální headsety – rozšiřují možnosti virtuální reality. Můžete v nich využít například svůj čich.

Velikost herní plochy

Ve virtuální realitě se často také pohybujete. Proto by i velikost herní plochy měla odpovídat rozsahu vašeho pohybu. Podle druhu aplikací nebo her by měla být herní plocha velká od cca 2×1,5 do 5×5 metrů.

VR brýle: Hmotnost

Brýle i headsety nejsou příliš těžké. Pokud je však máte nasazené delší dobu, mohou vás nepříjemně zatěžovat a tlačit. Proto se při jejich výběru zaměřte i na hmotnost, která se pohybuje od cca 300 do 700 gramů. Headsety jsou složitější zařízení a jsou tedy těžší než brýle. U brýlí si  k jejich hmotnosti přičtěte ještě hmotnost mobilního telefonu, který do nich připevníte.

Cena VR brýlí

Pokud chcete výlet do světa virtuální reality pouze vyzkoušet nebo patříte mezi nenáročné uživatele, na základní VR brýle vám postačí několik set korun. Propracovanější VR brýle a headsety, které rozšiřují možnosti použití virtuální reality, mohou stát až několik desítek tisíc korun.

VR brýle do 1 500 Kč s DPH

Již za několik set korun si můžete pořídit brýle pro virtuální realitu se zorným polem až 110° pro každou čočku. Tyto brýle jsou určené pro použití s mobilními telefony o úhlopříčce až 6,5“. U dražších modelů mohou být součástí náhlavní soupravy také Stereo HeadSet sluchátka. Zorné pole je kolem 110°.

VR brýle od 1 500 do 15 000 Kč s DPH

Dražší modely brýlí pro virtuální realitu mívají zorné pole až 130° pro každou čočku. Mohou být určeny pro mobilní telefony nebo pro herní konzole. V této cenové kategorii si již můžete pořídit i základní modely headsetů se zorným polem 360°. Součástí setu může být i několik herních titulů.

VR brýle nad 15 000 Kč s DPH

Pokud se spokojíte jen s tím nejlepším a chcete virtuální realitu zažít skutečně na maximum, investujte do propracovaných brýlí nebo headsetu. Jejich součástí budou doplňky a senzory, které vám poskytnou vysokou kvalitu zvuku i obrazu, intuitivnní ovládání a komfortní použití. Například bezdrátový model s kompletním snímáním polohy uživatele i jeho hlavy ve všech směrech a schopností zmapovat až pět místností, abyste headset nemuseli pokaždé znovu nastavovat.

Zdravotní rizika

Výlet do virtuální reality vám může přinést nejen nevšední zážitky, ale také zdravotní komplikace. Proto byste při používání headsetů a brýlí pro virtuální realitu, měli dodržovat několik základních pravidel.

Ztráta stability a orientace

Protože vás virtuální realita úplně pohltí, snadno můžete ztratit pojem o poloze svého těla a o prostoru kolem vás. Můžete tak narazit do věcí nebo upadnout. Pokud budete používat aplikace, ve kterých se budete pohybovat, zajistěte si kolem sebe dostatek prostoru bez předmětů, o které byste se mohli poranit. Pro klidnější aplikace je vhodné používat otočnou židli, abyste při naklánění nebo rychlejším pohybu, neriskovali pád na zem.

Negativní kinetóza

Především během intenzivních zážitkových aplikacích, se vám podobně, jako při jízdě autem nebo autobusem, může udělat nevolno.

Při jízdě autem, vestibulární aparát, který zjišťuje vaši aktuální polohu, zaznamenává změny polohy a otřesy. Ale vy očima vnímáte stále klidný obraz. Mozek tedy dostává rozdílné signály a vám se může udělat špatně.

V případě virtuální reality je tomu naopak – vaše oči vnímají pohyb, ale vestibulární aparát nezaznamenává žádné změny polohy.

Pokud se vám během cesty do virtuální reality udělá špatně, aplikaci nebo hru přerušte, sundejte si brýle či headset a odpočiňte si.

Bolest očí a hlavy

Především při dlouhém použití VR brýlí a headsetů, vás mohou začít bolet oči a hlava. V takové chvíli je dobré si VR brýle nebo headset sundat a nechat tělo odpočinout.

Záblesky a leknutí

Děj, množství záblesků a vysoká imerzivita virtuálního světla může způsobit, že se při nečekaných situacích (například při lekacích hororových scénách) snáze leknete.

Proto VR brýle a headsety nejsou vhodné pro kardiaky a osoby s epilepsií.

Pozor na nábytek

Dávejte si pozor na nábytek. Vyplatí se vyznačit o něco menší herní oblast. Protože v zápalu hraní se můžete zranit například o skříň.

Posted in Technologie

Mohlo by se vám také líbit