Menu Zavřeno

Skládací kola

Skládací kolo

Jízda na kole je jedním z nejlepších zážitků, například o prázdninách. Jsme pak v pohybu, spalujeme zbytečné kalorie a zároveň pečujeme o své zdraví, můžeme obdivovat nádherné scenérie a pohybovat se rychleji než pěšky.

Skládací kola jsou ideálním řešením pro ty, kteří mají menší auto nebo nechtějí montovat střešní nosič kol jen na víkendový výlet mimo město. Jak už název napovídá, takové skládací kolo lze rychle složit, sbalit do nosiče spolu se všemi potřebnými věcmi a oblečením a rychle vyrazit například na spontánní výlet s přáteli.

Kdysi byla skládací kola staromódní, dnes jsou opět v oblibě. Mnoho lidí vyhledává skládací kola nejen proto, že se jim líbí. Jiní mají doma málo místa pro uložení standardního neskládacího kola. Pokud tedy máte zájem o koupi takového zařízení, na co byste si měli dát pozor? V tomto článku se podíváme na důležité parametry, které je dobré znát před koupí nového skládacího kola.

Skládací kola: Žebříček TOP 10 nejlepších skládacích kol podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších skládacích kol. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které skládací kola prodávají. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 skládaček. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší skládací kola seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhled kolaHmotnost (kg)Rozměr kol (palce)Rozměry složeného kolaPočet rychlostíMateriál rámuNosnost (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Tern Link B7 2020Skládací kolo - skládačka Tern Link B7 202012,12039,5 x 80 x 73 cm7Aluminium10512990Zobrazit v obchodech
Author Simplex 2019Skládací kolo - skládačka Author Simplex 201914,42085 x 65 x 37 cm8Dural10513990Zobrazit v obchodech
Tern Link D8 2020Skládací kolo - skládačka Tern Link D8 202012,12038 x 79 x 72 cm8Aluminium10520990Zobrazit v obchodech
Dema Oxxy F7 2021Skládací kolo - skládačka Dema Oxxy F7 202113,32082 x 66 x 44 cm7Slitina12011590Zobrazit v obchodech
B'twin Tilt 900 2020Skládací kolo - skládačka B12,220Neudává se9Aluminium10012999Zobrazit v obchodech
Liberty Pegas 2021Skládací kolo - skládačka Liberty Pegas 202113,22080 x 80 x 35cm1Aluminium9011099Zobrazit v obchodech
Tern Verge P10 2020Skládací kolo - skládačka Tern Verge P10 202011,72238 x 80 x 74 cm10Aluminium10536990Zobrazit v obchodech
Oxylane 120 2020Skládací kolo - skládačka Oxylane 120 202014,52078 × 66 × 36 cm6Ocel1006999Zobrazit v obchodech
Reactor Comfort 2020Skládací kolo - skládačka Reactor Comfort 2020152063 x 85 x 95 cm3Ocel809990Zobrazit v obchodech
Tern Link C8 2020Skládací kolo - skládačka Tern Link C8 202012,82039,5 x 80 x 73 cm8Aluminium11017990Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení konkrétního skládacího kola od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Jak vybrat nejlepší skládací kolo?

Jaro a léto jsou nejpříjemnější roční období. Počasí nás vybízí k větší fyzické aktivitě a mnoho lidí uvažuje o výměně auta za lehké skládací kolo. Zde však nastává problém, jak vynést vozidlo po schodech do domu nebo práce. Co když najednou začne pršet? Jak vzít rodinu na výlet na kole, když nemáme speciální velký nosič kol? Skvělým řešením může být skládací městské kolo nebo skládací horské kolo. Zdá se, že vozidla tohoto typu se již dávno přestala vyrábět.

Ukazuje se, že opak je pravdou a že skládací kola, oblíbená v 90. letech, se opět vracejí do obliby. Výrobci jízdních kol nepřestali vyrábět skládací kola, ba co víc, dělají vše pro to, aby tato zařízení byla co nejlepší a nejpohodlnější. V tomto návodu jak vybrat skládací kolo chceme představit charakteristiky a parametry dobrého skládacího modelu kola. Poradíme vám, na co si dát při nákupu pozor. Odpovíme vám na důležitou otázku, jaké skládací kolo si vybrat? Samozřejmě se zde podíváme i na ceny skládacích kol stejně jako u jiného zboží, ke kterému vám přinášíme příručky s názvem jak vybrat.

Výhody aneb proč si vlastně koupit skládačku?

Proč se tolik lidí vrací ke skládacím kolům? Především jsou tyto modely velmi praktické. Jsou určeny především pro lidi, kteří se pohybují ve velkých městech. Pokud hledáte něco, co se snadno přenáší, a chcete bez problémů překonat kus cesty autobusem nebo tramvají, pak je pro vás skládací kolo to pravé. Jak už název napovídá, taková kola se snadno a rychle skládají.

Jsou tedy vhodné, pokud potřebujete někam rychle vyrazit, rozložit je a jet. Nejlepší skládací kola zároveň nezabírají mnoho místa, což je skvělé, pokud potřebujete nastoupit například do městského autobusu. Jsou také ideální, pokud chcete uspořádat výlet mimo město a nemůžete naložit velké klasické kolo do vašeho auta. Skládací kolo si můžete vzít s sebou např. do výtahu nebo do své oblíbené kavárny a nemusíte se starat, zda jste kolo zabezpečili a zda je v bezpečí. Budete ho mít vždy jednoduše na očích.

Parametry skládacího kola

Hmotnost a nosnost skládacího kola

V popisech od výrobců skládacích kol se uvádí, že jejich hmotnost se pohybuje mezi 8 a 15 kg. Vše závisí na materiálu, ze kterého je skládací kolo vyrobeno, tedy zda se jedná o hliník, ocel nebo třeba směs jiných materiálů. Hliník je nejlehčí, a pokud hledáte kolo, které se snadno přenáší, je to nejlepší volba. Vyberte si model, který můžete snadno přenášet. Je však třeba mít na paměti, že skládací kola mají určité limity nosnosti.

Převážnou většinu modelů, zejména těch nejlehčích, nemohou používat osoby, které váží více než 100 kg. Proto se vyplatí ověřit, jaké zatížení model, o který máte zájem, vydrží. Můžete si koupit skládací tříkolku pro osoby se zdravotním postižením a elektrické skládací kolo pro ty, kteří nechtějí vynakládat velké úsilí na jízdu.

Rozměry

Rozložené 26palcové skládací kolo má obvykle rozměry 150 cm x 111 cm x 59 cm, složené 80 cm x 66 cm x 47 cm. Jedná se o rozměry pro cyklistu vysokého přibližně 185 cm. Na trhu samozřejmě najdete i větší a menší skládací kola. Kola mají obvykle průměr 20 palců. Skládací kolo nesmí být příliš velké.

Skládání – které skládací kolo je nejlepší?

Pokud jde o skládání a rozkládání jízdního kola, je tak důležité, že příliš složitý systém udělá ze zdánlivě snadno rozložitelného vozidla skládačku, se kterou si nevíme rady. Proto stojí za to podívat se na mechanismus rozkládání. Pokud má kolo řetěz, skládá se obtížněji než kola s ozubeným řemenem. Důležité je také, aby uzamykací zařízení, která uzamykají součásti, byla pevná. Tím se zabrání náhodnému rozpojení částí kola během jízdy.

Příslušenství

Je velmi důležité, aby skládací kolo bylo nejen pohodlné, ale také funkční. Proto byste měli věnovat pozornost příslušenství, tedy pohodlnému sedlu. Špatně zvolená nás může odradit od každodenní jízdy na kole. Je dobré, když má skládací kolo dobré brzdy, zvonek a osvětlení. Některé modely mají převody, takže si můžete nastavit stupeň odporu podle svých potřeb nebo sklonu vozovky.

Design

Důležitý je také vzhled skládačky. Na trhu jsou k dispozici různé zajímavé modely a někteří výrobci nám dávají možnost zvolit si i barvu a další dekorativní prvky, které mu dodávají výjimečný charakter.

Možnosti seřízení skládacího kola

Vyplatí se zkontrolovat, zda lze kolo seřídit. To se týká výšky sedla a řídítek. Je to velmi důležité, protože špatně seřízené zařízení je nepraktické a jízda na něm může vést k bolestem zad. Kromě toho může nastavitelné jízdní kolo používat více členů domácnosti.

Doplňky pro skládací kolo

Když tato kola skládáme, musíme je v něčem přenášet. Na internetu i v dobrých sportovních obchodech najdeme obaly na skládací kola. Jejich ceny se pohybují od 500 Kč do 900 Kč včetně DPH. Velmi často se takový kryt přidává na kolo. Můžete si také koupit speciální batoh na skládací kolo. Někdy je součástí dodávky speciální bezpečnostní zařízení, díky kterému můžeme kolo připevnit ke stojanu a zabezpečit ho tak před zloději.

Skládací kolo a cena: Kolik byste měli investovat do nového skládacího kola peněz?

Cena skládacího kola závisí na značce, materiálech použitých k výrobě, systému skládání a rozkládání a také na příslušenství, které je k výrobku dodáváno. Pokud se rozhodnete pro nejlevnější a nejjednodušší skládací kolo, zaplatíte za něj přibližně do 2 000 Kč s DPH.

Zároveň na trhu najdete modely, které stojí několik tisíc Kč. Mezi tyto modely budou patřit skládací elektrokola od českých i zahraničních výrobců. Je dobré si prohlédnout nabídku skládacích kol například ve srovnávači produktů Heureka.cz.

Není pochyb o tom, že skládací kola jsou velmi praktická, mají solidní výbavu a mohou úspěšně nahradit běžné “neskládací” jízdní kolo.

Jak složit skládací kolo?

Pokud už víte, které skládací kolo doporučujeme pro jízdu ve městě i mimo něj bude pro vás nejlepší, podívejte se také, jak ho správně sestavit. Shromáždili jsme užitečné informace o tom, jak sestavit sedlo, řídítka a další klíčové součásti tohoto typu vozidla. Sestavení kola nemusí být složité.

Jak složím rám a řídítka?

Při skládání kola začněte tím, že rám a řídítka nastavíte do správné polohy a zajistíte je. To jistě zvládnete sami bez použití nářadí. U skládacích modelů je rám vyroben z jedné silné trubky, na které je umístěn pant. Po uvolnění musíme kolo rozložit tak, aby rychloupínací zámek prošel oběma částmi. Poté, co se ujistíte, že je uzamykací zařízení ve správné poloze, jednoduše zavřete západku, tj. zatlačte páčku proti rámu.

Pro umístění řídítek bychom měli zasunout západku a poté ji zajistit přitlačením páčky k rámu. Pro zajištění zámku řídítek je vhodné umístit na něj speciální plastovou svorku.

Montáž světel

Většina skládacích kol je vybavena světly – předními i zadními. Pokud si koupíte model, kde nejsou namontovány z výroby, můžete to snadno udělat sami. Přední světlo musí být umístěno uprostřed řídítek nebo těsně pod nimi. K montáži budete potřebovat svorku s klipem, kterou je třeba pevně přitisknout. Obvykle ji není třeba šroubovat šroubovákem. Zadní světlo by mělo být připevněno k sedlovce pomocí gumičky.

Poloha sedla

Sedlo lze nastavit do správné výšky, aby byla jízda na kole pohodlnější. K jeho seřízení budete potřebovat šroubovák, protože musíte vyšroubovat šroub, který upevňuje sedlovku k sedlu. Po nastavení sedlovky do správné výšky je třeba šroub opět dotáhnout, aby se sedlo při jízdě nekývalo do stran.

Jak nastavit sedlovku, aby nedocházelo k nadměrnému naklánění na kole a tím k bolestem zad? Jedním z nejoblíbenějších způsobů kontroly správné výšky sedla je tzv. patní metoda. Pokud je noha při sešlápnutí pedálu v koleni rovná, znamená to, že je držák umístěn správně. Zkušení cyklisté však tvrdí, že tato metoda příliš nefunguje, protože na kole nejezdíte v poloze se zcela rovnýma nohama. Nejlepší je tedy změřit výšku od rozkroku k zemi a vypočítat 88,3 % z této hodnoty. Tento výsledek je vzdálenost, která by měla dělit horní část sedla a osu, ke které jsou připevněny pedály.

Demontáž skládacího kola

Jednou z největších výhod skládacího kola je, že jej lze libovolně skladovat i v malém bytě, aniž byste se museli obávat omezení dostupného prostoru. Navíc s takovým skládacím kolem můžete cestovat veřejnou dopravou bez obav, že si ostatní cestující budou stěžovat na nedostatek místa.

Rozložení skládacího modelu je velmi jednoduché a zabere jen několik minut. Chcete-li spustit řídítka, uvolněte pojistku na představci. Snižování sedla je podobné, i když v případě šroubového zámku budete potřebovat imbusový klíč. Chceme-li rám sklopit, musíme otočit páčkou na závěsu a vyšroubovat pojistnou matici. Dávejte pozor, abyste nepoškodili uzamykací mechanismus, protože jeho oprava obvykle spočívá ve svaření obou částí rámu. Pak již není možné kolo složit.

Skládací kola: Pár slov o skládacích kolech na závěr

Přečetli jste si článek o výběru skládacího kola. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní skládací kolo, na kterém najezdíte spoustu kilometrů bez nehody a vydrží vám fungovat po mnoho let bez jediné závady.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny skládacích kol v různých obchodech. Dozvíte se tam, které skládací kolo je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ho lze zakoupit v různých obchodech.

Posted in Sport, Relax

Mohlo by se vám také líbit