Menu Zavřeno

Ochlazovače vzduchu

ochlazovač vzduchu

Máme tady léto a s ním i vlny veder. Není výjimkou, že se teplota blíží až ke 30 °C. Někteří lidé se na ně snaží připravit již nyní, nejčastěji nákupem zařízení, která mají snížit teplotu v domě. Oblíbené jsou přenosné mobilní klimatizace, ale také levnější ochlazovače vzduchu, které jsou k dostání např. v obchodech s elektronikou.

Nedávná vlna veder, která se prohnala Českem, nás přiměla k vytvoření tohoto článku o ochlazovačích vzduchu. Ochlazovač vzduchu může být pojmenován také jako letní ventilátor.

Ochlazovače vzduchu: Žebříček TOP 10 nejlepších ochlazovačů vzduchu podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších ochlazovačů vzduchu. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které ochlazovače vzduchu prodávají. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 ochlazovačů vzduchu. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší ochlazovače vzduchu seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledPrůtok vzduchu (m3/h)Objem nádrže (l)Hmotnost (kg)Příkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
OneConcept Carribean BlueOchlazovač vzduchu OneConcept Carribean Blue40044,6701609Zobrazit v obchodech
Klarstein Skyscraper IceOchlazovač vzduchu Klarstein Skyscraper Ice21066455199Zobrazit v obchodech
Sencor SFN 9011SLOchlazovač vzduchu Sencor SFN 9011SL4105,57,51102590Zobrazit v obchodech
Teesa TSA8042Ochlazovač vzduchu Teesa TSA8042850,40,965399Zobrazit v obchodech
OneConcept Arctic CubeOchlazovač vzduchu OneConcept Arctic Cube23033,6401699Zobrazit v obchodech
DeLonghi EV 250.BKOchlazovač vzduchu DeLonghi EV 250.BK4604,57,46703300Zobrazit v obchodech
Honeywell ES800Ochlazovač vzduchu Honeywell ES800359751904398Zobrazit v obchodech
Ardes AR5R04Ochlazovač vzduchu Ardes AR5R043182,54,2801899Zobrazit v obchodech
HECHT 3804Ochlazovač vzduchu HECHT 380425244,5751299Zobrazit v obchodech
Klarstein Maxfresh-BKOchlazovač vzduchu Klarstein Maxfresh-BK44066,655,82369Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení ochlazovačů vzduchu od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají zkušenosti.

Co je to ochlazovač vzduchu?

Ochlazovač vzduchu je zařízení, jehož hlavním úkolem je snížit teplotu vzduchu v místnosti. K tomuto účelu ochlazovač vzduchu používá studenou vodu (navíc led nebo chladicí kartuše) Fungování ochlazovače vzduchu se trochu podobá mechanismu, který známe z odpařovacích zvlhčovačů – vše je založeno na procesu odpařování velmi studené vody.

Ochlazovač vzduchu má jednoduchou konstrukci. Jeho hlavními částmi jsou nádržka na vodu, ventilátor, který zajišťuje cirkulaci vzduchu, a absorpční filtr. Ten je v přímém kontaktu s vodou, takže zůstává neustále mokrý a studený.

Princip ochlazovače vzduchu je stejně nekomplikovaný. Voda stéká nebo je čerpána do filtru. Během této doby je vzduch nasáván z místnosti, poté prochází filtrem, kde je ochlazován, a nakonec se vrací do místnosti, aby se snížila jeho teplota.

Dá se však ochlazovač vzduchu plnohodnotně srovnat s mobilní klimatizací anebo je to jen marketing? Výrobci ochlazovačů vzduchu tvrdí, že vhodit kostky ledu do nádoby s vodou je dobrý způsob, jak ochladit místnost.

Ochlazovač vzduchu nebo klimatizace?

Ochlazovač vzduchu je jednoduchý spotřebič, a proto je jeho cena někdy mnohem nižší než cena přenosné nebo splitové klimatizace. Ačkoli prodejci často nazývají ochlazovač vzduchu klimatizací, správnost tohoto pojmenování je však sporná.

Klimatizační zařízení jsou zařízení vybavená výměníky tepla (tj. kondenzátorem a výparníkem) a kompresorem, v nichž je chladivem chemická sloučenina cirkulující v uzavřeném okruhu.

Mobilní klimatizaci snadno poznáte podle toho, že je k ní připojeno potrubí, kterým proudí horký vzduch ven z místnosti (obvykle z okna bytu nebo kanceláře).

Právě tento prvek odvodu vzduchu je jedním z důvodů, proč si lidé vybírají raději ochlazovač vzduchu. Toto rozhodnutí může být unáhlené, protože dotyčná trubka ve skutečnosti nezpůsobuje žádné problémy – stačí umístit speciální těsnění na nakloněné okno a poté vysunout konec trubky otvorem, který se v něm nachází. Tento úkol zabere jen několik minut.

Vyplatí se tedy koupit ochlazovač vzduchu? Pro zodpovězení této otázky je nutné posoudit skutečný chladicí výkon tohoto zařízení a porovnat jej s přenosnou klimatizací. Můžeme bezpečně říci, že ochlazovací výkon není tak veliký jako u mobilních klimatizací a už vůbec se nemůže rovnat zabudovaným klasickým klimatizacím.

Výhody a nevýhody ochlazovače vzduchu

Výhody ochlazovače vzduchu

 • Nízká cena
 • Nižší spotřeba elektrické energie (ve srovnání se stacionární a mobilní klimatizací)
 • Není třeba instalovat potrubí pro odvod horkého vzduchu
 • O něco nižší hlučnost než u mobilních klimatizací
 • Nevysušuje vzduch v místnosti (naopak ho zvlhčuje)

Nevýhody ochlazovače vzduchu

 • Nízká účinnost
 • Riziko zvýšené vlhkosti v místnosti a následného tvoření plísní v domácnosti nebo kanceláři
 • Potřeba předem zmrazit led nebo zchladit vodu

Jak vybrat ochlazovač vzduchu?

Jedná se o zařízení, kde chlazení není založeno na kompresi a expanzi chladiva, ale na odpařování vody. Klimatizace má chladicí kazety, které jsou neustále napuštěny vodou. Teplý vzduch je vháněn ventilátorem a prochází kazetami. Voda v kazetách absorbuje teplo přirozeným procesem odpařování. Ochlazovač vzduchu následně vydává chladný vzduch. Jak ovšem ochlazovač vzduchu vybrat? Pojďme se podívat na nejdůležitější parametry, které je potřeba znát ke správnemu výběru ochlazovače vzduchu.

Velikost ochlazovače vzduchu

Samotná velikost ochlazovače vzduchu samozřejmě není všechno, ale větší spotřebiče mají obvykle více funkcí a jsou účinnější. Mají také větší nádrž na vodu.

Objem nádržky na vodu ochlazovače

Čím větší je nádobka na vodu, tím déle může ochlazovač vzduchu fungovat bez doplňování vody nebo výměny kazet na led.

Chladicí kompresor

Modernější ochlazovače vzduchu mohou mít vodní chladicí systém. Pak není třeba vyměňovat zmrzlé kazety. Kapalina v nádrži zůstává vždy studená.

Hlasitost ochlazovače vzduchu

Obecně by hlučnost ochlazovače vzduchu neměla překročit 60 dB. Hluk vyšší než tato hodnota již může narušovat normální fungování. Dobrý ochlazovač vzduchu by navíc měl mít i noční režim, který neruší noční odpočinek a bude běžet na menší výkon, který není tak hlučný.

Funkce ochlazovače vzduchu

Někdy jsou ochlazovače vzduchu multifunkčními zařízeními, která vzduch ochlazují, zvlhčují, pohybují jím nebo jej zároveň čistí. Některé nabízejí i ionizaci vzduchu.

Můžete si vybrat především z těchto dodatečných funkcí ochlazovačů vzduchu:

 • Ionizace v ochlazovači vzduchu – Ionizace dokáže zlepšit kvalitu vzduchu. Díky ionizaci se tolik nevíří prach.
 • Indikátor – Indikátor vám pomůže rozpoznat aktuální stav přístroje, zvolený výkonnostní režim a mnoho dalšího.
 • Displej – Displej vám umožní zobrazit si různá nastavení a bude vás informovat o aktuálním stavu vzduchu v místnosti.
 • Ukazatel hladiny vody – Užitečnou funkcí je ukazatel vodní hladiny. Dozvíte se kolik vody ještě zbývá v nádržce na vodu v ochlazovači vzduchu.
 • Noční režim ochlazování – Noční režim vám změní běh tak, aby byl v noci co nejtišší. Zmírní se tedy výkon ochlazovače a zároveň zhasne displej a všechny indikátory.

Velikost místnosti

Tento parametr souvisí s velikostí místností, které mohou ochlazovače vzduchu úspěšně ochlazovat. Tento prvek je nutné vzít v úvahu při nákupu zařízení, aby správně plnilo svou funkci. Nejpokročilejší modely fungují dobře v místnostech o rozloze až 40 metrů čtverečních.

Průtok vzduchu

Tento parametr je u ochlazovače vzduchu velmi důležitý. Parametr se udává v jednotkách m3/h nebo v m3 za minutu. Průtok vzduchu souvisí s výkonem ventilátoru, který je umístěn v ochlazovači vzduchu. Čím je tato hodnota průtoku vzduchu vyšší, tím je chlazení místnosti efektivnější. Pokud máte velikou místnost, vybírejte si modely s vyšší hodnotou průtoku vzduchu.

Ovládání ochlazovače vzduchu

Ochlazovač vzduchu lze ovládat buď pomocí ovladače nebo tlačítky přímo na přístroji. Jestliže nechcete vždy vstávat pro přepínání výkonu, vybírejte si ideálně modely, které mají obě dvě možnosti ovládání přístroje.

Mobilita přístroje

Aby byl ochlazovač vzduchu co nejlépe mobilní a dal se přesouvat mezi místnostmi, měl by být vybavený kvalitními kolečky, které vám značně usnadní přesouvání a přemísťování vašeho ochlazovače vzduchu. Mobilita je ovlivňována také hmotností přístroje. Pokud nemáte mnoho síly, vybírejte si modely s lehčí hmotností.

Vzhled ochlazovače vzduchu

Vzhled je čistě subjektivním parametrem každého kupujícího. Design a vzhled neovlivní funkčnost ochlazovače vzduchu. Vzhled ovšem ovlivní parametry jako je hmotnost a ovladatelnost přístroje určeného k ochlazení vzduchu v místnosti. Nezapomeňte také na rozměry. Vybírejte velikost ochlazovače vzduchu podle toho, kolik máte v místnosti místa.

Lze si vybírat z různých modelů, které mají rozličné barvy. Můžete si vybrat modely různých tvarů. Lze si vybrat modely s futuristickým vzhledem nebo jednoduchým, který zapadne do každé moderní domácnosti.

Cena ochlazovače vzduchu

Kolik byste měli investovat do nového ochlazovače vzduchu? Pojďme se podívat na jednotlivé cenové kategorie ať víte, co od jednotlivých cenových kategorií ochlazovačů vzduchu můžete očekávat. Ty nejlevnější ochlazovače vzduchu se vejdou již do cenové hladiny, která se pohybuje kolem jednoho tisíce Kč s DPH.

Cena ochlazovače vzduchu do 1 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie nabídne úplně ty nejlevnější modely ochlazovačů vzduchu. Za tuto cenu nemůžete očekávat mnoho mnoho muziky. Obvykle si zde zakoupíte velmi malé modely, které si můžete položit na stůl. Výkon takového modelu není moc veliký.

Cena ochlazovače vzduchu od 1 000 Kč s DPH do 2 000 Kč s DPH

Vyberete si zde již o něco lepší ochlazovače vzduchu, ale jejich výkon pořád není tak skvělý. Jedná se o již poměrně veliké ochlazovače vzduchu, které je nutné postavit na podlahu. Průtok vzduchu u těchto modelů se pohybuje kolem 200 m3/h až 270 m3/h.

Cena ochlazovače vzduchu nad 2 000 Kč s DPH

Nad 2 000 Kč s DPH si vyberete již lépe vybavené modely. Výkon ventilátoru je zde již dostatečný na ochlazení průměrné místnosti. Je zde také větší kapacita kazet a větší objem nádržky na vodu. Můžete si zde vybírat modely s celou řadou různých užitečných funkcí.

Které zařízení byste měli zvolit pro svou domácnost a které pro firmu?

Výběr jednotky pro vaši domácnost a kancelář závisí na několika faktorech. Co se týče nákladů, ochlazovače vzduchu jsou nepochybně levnějším řešením a nespotřebovávají tolik energie. Jsou také méně problematické, pokud jde o umístění v místnosti. Plocha, kterou jsou schopny ochladit, je ve většině domů, bytů a kanceláří dostačující.

Nevýhodou může být relativně malý rozsah chlazení a nutnost doplňovat nádržku nebo zmrazovat kazetu. Ochlazovače vzduchu také zabírají cenné místo na podlaze, což může být v malých místnostech nevhodné. Díky použití vlhkosti k ochlazování vzduchu je zase lepší neumisťovat tyto výrobky do blízkosti elektrických spotřebičů nebo důležitých dokumentů, které by se mohly poškodit.

Klasické klimatizace jsou dražší. Poskytují však mnohem více chlazení, které vydrží i po vypnutí chladící jednotky. Jejich volbě nahrává i funkce vytápění. Díky montáži na stěnu také nezabírají v místnosti tolik místa.

Na druhou stranu, vzhledem k zásahům do konstrukce budovy není instalace stacionární klimatizace snadná a v nejhorším případě je dokonce nemožná. Dále je tu otázka vysoké spotřeby elektřiny a škodlivých účinků freonů.

Recenze a popis nejlepších ochlazovačů vzduchu

Ochlazovač vzduchu Adler AD7916

Prvotřídní zařízení s funkcí přívodu vzduchu, chlazení a odvlhčování. Funguje perfektně po celý rok. Má dálkové ovládání a funkční časovač. Díky tomu lze zařízení v daném čase zapnout nebo vypnout. Chladicí výkon je v tomto případě 2600 W. Zařízení je účinné na ploše až 25 metrů čtverečních. Má displej LED.

Ochlazovač vzduchu Sencor SFN 6011WH

Moderní ochlazovač vzduchu značky Sencor nabízí tři provozní rychlosti – nízkou, střední a vysokou. Ochlazovač vzduchu Sencor SFN 6011WH může plnit tři funkce – letní ventilátor, zvlhčovač vzduchu a ochlazovač vzduchu. Normální režim chladí při konstantní intenzitě. Přirozený režim napodobuje lehký vánek. Režim spánku udržuje správné klima během spánku. Spotřebič (ochlazovač vzduchu) lze ovládat i na dálku. Má časovač pro automatické vypnutí a ukazatel zbývajícího času. Balení doplňuje vyjímatelný prachový filtr a 6litrová nádrž na vodu.

Ochlazovač vzduchu Clatronic LK 3742

Ochlazovač vzduchu Clatronic LK 3742 je výkonné multifunkční zařízení. Funguje jako zvlhčovač, osvěžovač vzduchu a klimatizace. Snižuje kontaminaci pyly, alergeny a viry. Účinně filtruje prach a pachy. Osvěžuje a zvlhčuje vzduch v místnostech o rozloze do 20 m2. Kromě toho poskytuje vhodné podmínky pro práci a odpočinek. Nádoba na vodu o objemu 4,5 litru umožňuje 20 hodin nepřetržitého provozu bez nutnosti doplňování. Přístroj je vyveden v elegantním černém barevném provedení.

Vyplatí se ochlazovač vzduchu zakoupit?

Ochlazovač vzduchu je v praxi velmi jednoduché zařízení, a proto zpravidla stojí mnohem méně než standardní klimatizace – mobilní klimatizace nebo stacionární klimatizace. Ačkoli se ochlazovače vzduchu někdy nazývají klimatizace, není to správný termín. Ochlazovače vzduchu jsou zařízení, která k ochlazování vzduchu využívají odpařování vody namísto komprese a expanze chladiva.

V některých situacích je koupě ochlazovače vzduchu opravdu dobrým řešením. To je případ, kdy si z technických důvodů nemůžete dovolit instalovat klimatizaci. Ochlazovače vzduchu jsou vhodné i pro osoby přecitlivělé na hluk. Jsou tišší než standardní klimatizace. Nelze také popřít, že ochlazovače vzduchu jsou jednoduše mnohem levnější než například mobilní klimatizace. Je proto dobrou volbou, pokud vám finanční důvody nedovolují koupit skutečnou klimatizaci.

Kromě toho ochlazovače vzduchu dobře fungují v menších místnostech, kde se počítá každý metr čtvereční. V takových případech nemá klasická klimatizace velký smysl a můžete se spolehnout na ochlazovač vzduchu. V současné době trh nabízí skutečně výkonná a stále častěji také multifunkční zařízení. Mnoho ochlazovačů vzduchu nejen ochlazuje, ale také zvlhčuje, čistí nebo ionizuje. Je to skvělé řešení pro lidi, kteří si nechtějí kupovat několik různých zařízení do svého domu nebo bytu, nebo na to prostě nemají dostatek místa.

Ochlazovače vzduchu: Pár slov o ochlazovačích vzduchu na závěr

Přečetli jste si článek o výběru ochlazovače vzduchu. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní ochlazovač vzduchu, který bude fungovat po mnoho let bez jediného problému.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny ochlazovačů vzduchu v různých obchodech.

Posted in Teplota a vzduch

Mohlo by se vám také líbit