Menu Zavřeno

Střešní boxy na auto

Střešní box na auto

Užitečné příslušenství k automobilům, jako jsou střešní boxy, jistě výrazně zvětší váš nákladový prostor. Milovníci zimních sportů mají největší zájem o střešní boxy. Lyže a snowboard? Tyto věci zabírají hodně místa a špatně se přepravují. Navíc jsou dlouhé, což znemožňuje cestování cestujícím vzadu. Řešením těchto problémů jsou střešní boxy. Který střešní box si mám vybrat? Jak vybrat střešní box vhodný pro váš vůz? To a mnohem více zjistíte v tomto našem článku, kde se dozvíte, jak vybrat střešní box na auto.

Střešní boxy: Žebříček TOP 10 nejlepších střešních boxů podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších střešních boxů na auto. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které střešní boxy na auto prodávají a mají je skladem. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 střešních boxů. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší střešní boxy seřadit podle nejnižší ceny.

Střešní boxVzhled boxuObjem boxu v litrechOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Hakr Magic Line 400Střešní box Hakr Magic Line 4004005650Zobrazit v obchodech
Hakr Magic 350Střešní box Hakr Magic 3503504590Zobrazit v obchodech
Hakr Magic 320Střešní box Hakr Magic 3203204299Zobrazit v obchodech
Thule Motion XT XLStřešní box Thule Motion XT XL50015990Zobrazit v obchodech
Thule Pacific 500Střešní box Thule Pacific 5002906490Zobrazit v obchodech
Thule Pacific 600Střešní box Thule Pacific 6003107899Zobrazit v obchodech
Thule Pacific 780Střešní box Thule Pacific 7804208990Zobrazit v obchodech
Thule Motion XT XXLStřešní box Thule Motion XT XXL61020999Zobrazit v obchodech
Neumann Whale 227Střešní box Neumann Whale 2272703490Zobrazit v obchodech
Thule Motion XT SportStřešní box Thule Motion XT Sport30012990Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení konkrétního střešního boxu na auto od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Jak vybrat střešní box?

Než začnete hledat výrobce střešních boxů, zamyslete se nad typem boxu, který potřebujete. Před nákupem je také důležité znát přesné rozměry vaší střechy. Nemůžete si koupit příliš velký box, protože by vám blokoval čelní sklo nebo bránil v otevření zavazadlového prostoru.

Výška střešního boxu poměrně výrazně ovlivňuje maximální rychlost vozu a hladinu hluku ve voze. Nižší boxy nám umožní jezdit s vozem dálniční rychlostí, zatímco u vysokých boxů jsou často rychlostní limity. Když si klademe otázku, jak vybrat střešní box pro automobil, je důležité vědět, jaké máme možnosti jeho montáže na střechu.

Nejběžnější možností upevnění je systém T-drážek. Rozlišujeme také mezi speciálními svorkami a klasickými svorkami. Autoboxy lze zakoupit z různých materiálů. Na hladkém povrchu je určitě méně hluku, což zvyšuje pohodlí při jízdě. Na trhu však není nouze o boxy s drsným povrchem. To však není jediná nevýhoda drsného povrchu. Drsný povrch se hůře udržuje čistý. Výběr je také do značné míry otázkou osobního vkusu.

Střešní box je užitečným vybavením pro každého, kdo často cestuje autem nebo plánuje dovolenou. Je velmi univerzální, a proto se skvěle hodí pro letní i zimní období. Na trhu je však k dispozici mnoho modelů, které se od sebe liší kapacitou, hmotností, způsobem montáže nebo tvarem. Proto jsme pro vás připravili tento článek, který vám pomůže vybrat ten správný střešní box na auto.

Kapacita střešního boxu

Velmi důležitou vlastností, kterou je třeba při výběru střešního boxu zohlednit, je jeho nosnost. Na trhu je k dispozici mnoho různých modelů s různou kapacitou. Mezi nimi jsou boxy s objemem 300 litrů a další s objemem až 600 litrů. Proto je tak důležité vybrat si model, který odpovídá našim očekáváním a kapacitě našeho vozu. Je důležité si uvědomit, že čím větší je střešní box, tím větší je její hmotnost a velikost. Z tohoto důvodu je mnoho modelů určeno pro konkrétní typy automobilů.

Hmotnost střešního boxu

Kromě kapacity byste při výběru nejlepšího střešního boxu měli věnovat pozornost také hmotnosti příslušného modelu. To je velmi důležité, protože ne každý box je vhodný pro každý typ vozu. Hodně také záleží na kapacitě daného modelu. Může se stát, že některé střešní boxy mají při plném zatížení menší nosnost a naopak. Proto se vyplatí konzultovat tuto záležitost s prodávajícím. Samotná hmotnost takového zařízení závisí především na materiálech, ze kterých je vyrobeno.

Montáž boxu

Při výběru střešního nosiče je třeba věnovat pozornost také způsobu instalace daného modelu. Měla by být jednoduchá a pohodlná, aby ji bylo možné kdykoli namontovat nebo vyjmout z vozu. Proto doporučujeme vybírat modely s patentovanými upevňovacími systémy. To zaručuje pohodlnou instalaci. Navíc lze různé modely skříní namontovat na různé nosné tyče.

Nosiče

Při rozhodování o koupi střešního boxu je třeba věnovat pozornost také samotným nosičům, na které má být box namontován. Mohou být vyrobeny z nerezové oceli nebo z teleskopického hliníku, které se po otevření boxu vysunou, což výrazně usnadňuje nakládání.

Otevírání a bezpečnost

Za zmínku stojí také způsob otevírání střešního boxu. Nejčastěji se používají modely, které lze otevřít z obou stran, což je určitě užitečné při vykládání. Co se týče dalších bezpečnostních prvků, doporučujeme zvolit vybavení se speciálními sítěmi na vnitřní straně, které chrání zavazadla před vypadnutím během jízdy nebo při otevírání autoboxu.

Zadní otevírání boxu

Střešní box na auto se otevíra vzadu. Do boxu se dostanete ze všech stran. Otevírá se vzadu, tj. stejně jako páte dveře (kufr) u vašeho auta.

Boční otevírání oboustranné

Konstruované střešní boxy tak, abyste je mohli otevírat z obou stran. Díky tomu se snadno dostanete k nákladu a zároveň se lépe nakládá a vykládá. Pokud chcete ještě snadnější otevírání, vyberte si boxy, které jsou vybaveny vzpěrami – ty mohou být plynové nebo mechanické. Mechanické vzpěry sice nejsou tak vyspělé, ale zase vám budou spolehlivě fungovat i v mrazech a navíc se na nich toho tolik nerozbije.

Jednostranné boční otevírání boxu

Autobox se otevírá z levé nebo pravé strany. Jedná se o nejběžnější typ střešního boxu na auto.

Typ automobilu a střešní boxy

Při výběru střešního boxu je důležité zvolit správný model pro váš vůz. Každý box má jiné rozměry a vlastnosti, například hmotnost nebo kapacitu. Proto je důležité mít na paměti, že takový střešní box nesmí být větší než střecha vašeho vozu, protože ztěžuje jízdu a při maximálním zatížení může poškodit konstrukci vozu. Z bezpečnostních důvodů se vyplatí zvolit model, který je vpředu i vzadu alespoň o 10 cm kratší. Je také třeba pamatovat na jízdu s plně naloženým vozem. To může být obtížné kvůli odporu vzduchu. To se projeví zejména v zatáčkách. Proto dbejte na zvýšenou opatrnost na silnici.

Certifikáty střešního boxu

Další otázkou jsou certifikáty a schválení, které daný model má. Vždy je třeba vzít v úvahu možnou kolizi a také to, co by se v takovém případě mohlo stát s boxem. Nejoblíbenějšími certifikáty jsou TUV a City Crash. Modely, které jsou jimi vybaveny, byly podrobeny crash testům a mají popis, jak se střešní box zachová při nárazu při maximální rychlosti do 30 km za hodinu.

Sada nosičů se střešními boxy

Můžete si zakoupit jednotlivé střešní boxy na auto nebo nosiče v sadách s nosiči. V závislosti na tom, co vás zajímá více, si každý najde něco pro sebe. Pokud si plánujete koupit svůj první box, doporučujeme zvolit model s nosiči. Taková sada vám usnadní práci. Pokud je váš vůz již takovými nosečemi vybaven, doporučujeme zakoupit pouze samostatný střešní box na auto. Cena jedné komponenty je rozhodně nižší než cena celého střešního boxu.

LED osvětlení uvnitř střešního boxu

Některé modely střešních boxů jsou uvnitř vybaveny LED osvětlením. Jedná se o velmi pohodlné řešení, které usnadňuje vykládání zavazadel ze střešního boxu i po setmění. Díky tomu bude interiér vašeho zavazadlového prostoru v boxu dobře osvětlen.

Kvalita a konstrukce střešního boxu

Kvalita výroby daného modelu není bezvýznamá. Proto stojí za to rozhodnout se pro zařízení, při jehož výrobě se používají voděodolné materiály a materiály odolné vůči UV záření. To nám dává záruku bezpečnosti a ochrany našich zavazadel.

Látkové střešní boxy

Na trhu si můžete vybrat i látkové střešní boxy. Boxy vyrobené z látky jsou primárně určené pro přepravu plachet, ráhen, surfových prken a dalšího vybavení, které je tomuto vyjmenovanému podobné. Tyto látkové boxy jsou vyrobeny z nepromokavé textilie. Díky tomu je obsah v boxu chráněn proti dešti a prachům. Tento typ střešního boxu se mnohem lépe skladuje a snadněji se s ním manipuluje. Můžete ho umístit dřeba doma do skříně.

Cena střešního boxu: Kolik by nový střešní box na auto měl stát peněz?

Cena střešních boxů závisí nejen na výrobci a kvalitě provedení, ale také na jejich kapacitě a certifikátech. Proto jsou nejlevnější modely s maximálním objemem menším než 300 litrů. Cena takového střešního boxu je přibližně 2 500 Kč včetně DPH. U největších boxů s objemem až 600 litrů se cena zvyšuje. Náklady na jeho pořízení často přesahují někdy až 9 000 Kč s DPH. Nejdražší střešní boxy stojí i více jak 10 000 Kč s DPH. Ty jsou z velmi kvalitních materiálů a mohou být vybaveny plynovými vzpěrami.

Rekapitulace: Jaký střešní box tedy koupit?

V první řadě potřebujete střešní nosič, který se hodí k vašemu vozu. Neexistuje univerzální model, který by se hodil do každého vozu. Na trhu najdete jak základní střešní nosiče, které se snadno instalují, tak i ty, jejichž montáž vyžaduje velké množství manuálních dovedností. Čím byste se měli řídit při výběru střešního nosiče?

Typ boxu

Široká nabídka na trhu vám umožní vybrat si střešní nosič podle hmotnosti převáženého nákladu nebo estetiky jeho konstrukce. Ocelové nosníky jsou obvykle černé. Mají obdélníkový nebo oválný profil. Hliníkové nosníky jsou naopak stříbrné a mají eliptický nebo plochý profil. Ocelové nosníky jsou při jízdě hlučnější, protože jejich konstrukce není na rozdíl od hliníkových nosníků aerodynamická. Nejsou také příliš široké. Hliníkové nosníky mají speciální T-drážku, která umožňuje instalaci dalšího příslušenství různého druhu. Hliníkové nosníky jsou dražší než masivní nosníky, ale jsou odolnější a mají elegantnější vzhled.

Typ střechy vozu

Před nákupem střešního boxu byste si měli ověřit, jaký typ střechy má váš vůz. Před lety se střešní boxy obvykle montovaly stejným způsobem. V dnešní době se vyrábějí automobily mnoha různých typů, s různými typy karoserií a montážními body. V praxi se rozlišují střechy s kolejnicemi, střechy s pix body a ploché střechy. Nejjednodušší způsob montáže střešního boxu je na střechu s klasickými nosiči.

Stačí si jen vybrat správné nosiče. V případě eliptických, kulatých nebo trojúhelníkových kolejnic je navíc nutné zakoupit speciální patky vhodné pro daný model vozu. Střechy s upevňovacími lištami umožňují montáž boxu pomocí montážních patek. Na plochých střechách lze střešní box upevnit pomocí patek, které se umístí na okraj střechy.

Snadná a rychlá instalace

To je důležité zejména v případě, že střešní box bude často používán a majitel vozu nechce jezdit stále s boxem namontovanými na střeše.

Často kladené dotazy ke střešním boxům

Hodí se střešní box do každého auta?

Ne, při nákupu střešního box byste měli věnovat pozornost značce automobilu, se kterou je střešní box kompatibilní. Současně je důležité vědět, zda lze příčníky střešního boxu různě nastavit vzhledem k vozu a zda je k tomu vhodný montážní materiál.

Jsou střešní boxy vodotěsné?

V podstatě ano. Střešní boxy jsou obvykle vodotěsné, takže obsah zůstane v každém případě suchý.

Jak rychle můžete jezdit se střešním boxem?

Zde záleží na tom, co výrobce uvádí v návodu k použití. Běžně je maximální rychlost 120 km/h.

Vytvářejí střešní boxy při jízdě hluk?

Ve voze je o něco málo zvýšený hluk při jízde se střešním boxem na střeše vašeho vozu. Svištivé zvuky obvykle nevydává střešní box, ale primární nosič.

Lze střešní boxy uzamknout?

Ano, většinu střešních boxů lze uzamknout. Střešní boxy jsou obvykle vybaveny zámkem, který lze uzamknout klíčem.

Střešní boxy: Pár slov o střešních boxech na auto na závěr

Přečetli jste si článek o výběru nového střešního boxu pro váš automobil. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní střešní box, který vám bude sloužit po mnoho let bez jediné závady a odvezete v něm mnoho věcí, kam budete potřebovat.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen střešních boxů do auta. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny střešních boxů v různých obchodech. Dozvíte se tam, který střešní box je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ho lze zakoupit v různých obchodech.

Posted in Do auta

Mohlo by se vám také líbit