Menu Zavřeno

Čističe koberců

Čistič koberců

Obsah článku

Čištění koberců

Pokud jste si pořídili koberec, určitě jste si všimli jeho snadného znečištění. Není to tím, že byste o koberec špatně pečovali – koberce se zkrátka často špiní a je třeba je jednou za čas vyčistit.

Pokud jste se rozhodli vyčistit Váš koberec, máte dvě možnosti. Buďto si zaplatíte drahou úklidovou službu, která vám vtrhne do bytu a koberec Vám za pár (někdy i) tisíc vyčistí, nebo si pořídíte čistič koberců sami a za stejnou cenu si pořídíte přístroj, který vám koberec může čistit i léta. Volba je na Vás.

My si v dnešním článku prozradíme, jaké druhy čističů koberců existují a jak vůbec fungují. Dále si povíme základní informace o každém z důležitých parametrů, které byste měli znát při samostatném výběru takového produktu. V nadcházejících řádcích si představíme i funkce a příslušenství, které lze k produktu rovnou dostat, nebo jej lze zakoupit zvlášť. Dále si jako vždy představíme ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a povíme si, co od každé lze očekávat. Určitě u nás na Žebříčkátoru nesmí chybět ani TOP 5 PRODUKTŮ A TOP 5 ZNAČEK čističů koberců!

Čističe koberců: Žebříček TOP 7 nejlepších čističů koberců podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších čističů koberců. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které čističe koberců prodávají a mají je skladem. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 7 čističů koberců. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší čističe koberců seřadit podle nejnižší ceny.

Název čističe kobercůVzhledTypHlučnost (dB)Hmotnost (kg)Příkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Kärcher SE 5100Čistič koberců Kärcher SE 5100Tepovač777,714007303Zobrazit v obchodech
Hyundai VC 5750Čistič koberců Hyundai VC 5750Vysavač8011,115003527Zobrazit v obchodech
Kärcher SE 4001Čistič koberců Kärcher SE 4001Tepovač747,814004690Zobrazit v obchodech
Kärcher SE 4002Čistič koberců Kärcher SE 4002Tepovač747,814006381Zobrazit v obchodech
Kärcher Puzzi 8/1 CČistič koberců Kärcher Puzzi 8/1 CVodní vysavač719,8138012947Zobrazit v obchodech
CLEANmaxx RR-1144Čistič koberců CLEANmaxx RR-1144Multifunkční?88006499Zobrazit v obchodech
Profi Europe Profi 50 CZČistič koberců Profi Europe Profi 50 CZTepovač657,514008199Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení konkrétního čističe koberců od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Jak to funguje?

Každý typ čištění funguje samozřejmě trochu jinak, avšak je třeba znát dvě základní techniky. Rozdělujeme je na suché a mokré. Suché čištění všichni známe – je to klasický lux, který sice dokáže na první pohled koberec, nebo i jiné textilie vyčistit, ale co se týče účinnosti a hloubkového čištění, je mnohem spolehlivější mokré čištění v podobě tepovačů. Čističe koberců dokonce umožňují použití různých chemikáliích, které zajišťují dokonalé a hloubkové čištění.

Jak vybrat čistič koberců?

Při výběru čističe koberců, byste měli postupovat jako u kde jakého jiného přístroje. Je třeba si ujasnit hned několik věcí, které vám pomůžou najít ten pravý čistič pro vás. V dnešním článku si tyto důležité parametry detailně rozebereme, ale pro přehlednost si to ještě nejdříve shrneme.

Za jakým účelem čistič koberců pořizujeme?

Nejprve si musíme určit samotný účel, za kterým čistič pořizujeme. Pokud chceme pouze čistit koberce, nebo máme v plánu čistit i jiné textilie, jako třeba potahy na židlích, nebo gauč. Nejčastěji používaný přístroj na čištění bytových textilií je tepovač, ale lze si pořídit i vodní vysavač. O veškerých druzích čištění si řekneme hned v následující kapitole „Druhy“.

Jak často s ním budeme pracovat a jak nároční jsme?

V tomto případě jde o náročnost, která je dost individuální. Pokud chcete jednou za měsíc vyčistit jeden kobereček, postačí vám levná verze čističe, avšak jestli hodláte čistit veškeré textilie v bytě a vlastníte například i rozsáhlé podlahové textilie, budete potřebovat kvalitnější, odolnější čistič, který y měl být nejlépe extrahované, nebo parní.

Jaké máme finanční možnosti?

I cena hraje pro většinu z nás velikou roli při výběru. Většina kvalitních tepovačů a čističů se pohybuje v ceně od 5 000 Kč co 15 000 Kč. Levnější výrobky už nemusí plnit vaše očekávání a dražší už jsou spíše pro profesionální účely, kdy je čistič v každodenním provozu.

Preferujeme nějakou značku?

Pokud máte dobré zkušenosti se značkou typu Kärcher, VAX nebo Hyundai, nejspíše sáhnete právě po nich. Pokud takové preference nemáte, nezoufejte. Tyto tři nejlepší značky ve výrobě tepovačů si představíme. Jako vždy si také uvedeme TOP PRODUKTY, ze kterých doporučujeme vybírat.

Druhy čističů koberců

Druhy podle typu čištění

Suché práškové čištění

Proto, abyste mohli čistit koberce suchou metodou, potřebujete pouze speciální prášek a vysavač. Funguje to tak, že prášek smícháme s trochou vody a rozprášíme tuto směs do koberce. Tuto směs do textilie zapracujeme a necháme chvíli pracovat. Po nějaké chvíli nám vzniknou v koberci hrudky, které lze snadno vysát klasickým vysavačem.

Koberec je tedy opticky čistý, avšak se takto metoda nedá považovat za hloubkové čištění. Mnoho výhod se tomuto způsobu uznat nedá. Po tomto čištění můžou na koberci vzniknout skvrny a může po něm zůstat i nepříjemný zápach.

Mokré čištění koberců

Pokud zvolíte mokré čištění, rozhodně uděláte lépe. Používá se jak v domácnostech, tak v průmyslu. Rozlišujeme hlavní dva duhy mokrého čištění – a to:

 • Extrakce horké vody
 • Čištění parou

Extrakce horké vody

Tyto přístroje jsou velice oblíbené, protože dokáží dokonale vyčistit textilie – a to i jak čalounění, tak koberců. Používají se jak v domácnostech, tak v průmyslu a fungují na jednoduchém principu.

Nejprve musíme nalít vodu do nádrže, která nemá teplotu přesahující  stupňů. Do té nalijeme i vhodnou chemikálii na čištění koberců nebo domácích textilií. Tyto dva prvky se sami smíchají a my roztok rozprášíme na povrch, který chceme vyčistit. Tento roztok se rozpustí ve vláknech a odstraní nečistoty. P chvilce tento roztok z textilie vysajeme.

Díky této metodě se z koberce odstraní všechna špína, ale také mikroby a bakterie.

Za zmníku také stojí, že se tyto typy čističů na e-shopech občas jmenují čističe párou, avšak to je úplně jiný typ a proto je dobré podrobně prozkoumat popisek produktu.

Čištění párou

Čištění koberců pomocí páry shledáváme za ten nejlepší způsob, který můžete použít. Tato kategorie je dost rozsáhlá a nabízí spoustu produktů, které se od sebe mohou lišit velikostí, cenou, ale třeba i způsobem fungování. Pravé parní čističe používají vodu, která je ohřívána až na stupňů, a proto je nejúčinnější v likvidaci nečistot, mikrobů i bakterií ve vašem koberci. Mnoho lidí se mylně domnívá, že tyto čističe (zejména přenosné) ničí strukturu vláken a poškozují tak celkovou strukturu koberců, to je ovšem omyl. Tento způsob je velice šetrný jak pro koberec, tak i pro životní prostředí. Tyto přístroje totiž fungují bez jakýkoliv chemikálií.

Malé tepovače

Malé tepovače jsou skladné, mnohem levnější a přesto účinné, ale jen pokud plánujete čistit jen menší plochu. Na čištění velkých textilních podlah není tento přístroj vhodný. Nejen že je to mnohem těžší a trvá to déle času, ale riskujete tím i rozbití přístroje. Objem nádob těchto zařízení je cca do 10 litrů a díky svým rozměrům je tento přístroj vhodný například pro špatně dostupné plochy pro normální přístroje větších rozměrů (např. schody).

Střední extraktory

Střední čističe vás stále svou velikostí nezaskočí a pohodlně je schováte do komory. Nádrž takového přístroje většinou nepřesahuje 30 litrů a poskytuje tlak okolo 10 barů. Tento přístroj najde své uplatnění nejen v domácnostech, ale i v meších prodejnách a kancelářích.

Velké tepovače

Velké tepovače už nejsou příliš vhodné do domácích podmínek, protože mívají objem i 70 litrů a mohli by vám tak zabrat i celou komodu. Tyto stroje jsou dost silné a mívají tlak až 35 barů. Tyto přístroje jsou sice nesmírně šikovné, ale krom vysoké pořizovací ceny, jsou i velmi těžko přenosné.

Druhy podle konstrukce (Tepovače)

Tepovače se krom své velikosti dají rozřadit I do dvou kategorií podle konstrukce. Na trhu tedy rozlišujeme běžné tepovače, nebo také tyčové, jako je tomu i u klasických vysavačů.

Běžné tepovače

Tento typ tepovače se dá snadno srovnat s klasickým vysavačem. Skládá se ze tří částí a to z těla, hadice a nástavce, kterých bývá z pravidla více. Tento typ je nejpraktičtější pro domácí účely a také bývá nejoblíbenější variantou. Tyto zařízení jsou výkonná, ale nesmíme zapomenout zmínit i zápory. Mezi negativa může patřit horší skladnost a horší mobilita.

Tyčové čističe

Tyto modely nejsou na trhu tak často k vidění a skládají se z těla, tyče, která bývá na ohebné trubici a nástavce, který také má většinou více variant. Tyto modely nemají takový objem, jako jeho kolega, tyto přístroje jsou tak praktické, ale jen do té doby, než s nimi budete chtít čistit větší plochy.

Parametry čistčů koberců

Jak už bylo řečeno, k preciznímu výběru nestačí znát jen typ, ale také základní a důležité parametry, které si dle svých referencí můžete přizpůsobit a vybrat si ten nejlepší přístroj pro sebe a své potřeby.

Čistič koberců: Sací výkon a příkon

Výkon a míra sátí je jeden z nejdůležitějších parametrů vůbec a měli byste mu tedy věnovat největší pozornost. Sací výkon se udává v jednotkách Wattů (W) a jeho hodnoty budou nejspíš v rozmezí 300 W – 600 W. Nejlepší variantou je, když si výkon, můžete regulovat sami podle toho, jaký povrch zrovna čistíte.

Často se stává, že výrobci výkon přístroje důkladně skrývají, nebo jej vůbec nezmiňují a tak je třeba znát jednu pomůcku. Pokud místo výkonu značí prodejce jen příkon, můžete si výkon snadno odvodit. Sací výkon je 1/3 až 1/5 hodnoty příkonu. Z toho si můžete udělat orientační představu o skutečné výkonnosti daného výrobku. Maximální příkon dosahuje hodnot 2 000 – 2 200 W.

Objem čističe koberců

Tepovače bývají v drtivé většině případech vybaveny dvěma nádobkami. Jedna je vodu čistou a druhá na vodu špinavou. Při výběru je tak dobré dávat pozor na objem (především) nádoby na čistou vodu. Je jasné, že věší objem, zvládne vyčistit větší plochy a navíc bude celková velikost přístroje větší.

Pro příklad uvádíme tři velikosti podlah:

 • Koberce o celkové ploše do 50 m2– vystačíte si s objemem nádoby do 2 litrů
 • Koberce o celkové ploše od 50 m2do 150 m2 – ideální budou nádoby od 3 do 4 litrů
 • Koberce o celkové ploše nad 150 m2– nádoba 4 litry a více

Hlučnost čističe koberců

Při výběru tepovače je také dobré hledět na hlučnost, která by vám moha při práci výrazně překážet. Hlučnost se udává (jako vždy) v decibelech, které mají zkratku (dB).

Hlučnost vysavače by šlo rozdělit do tří kategorií.

 • Hlučnost v rozmezí 60 – 70 dB – tiché vysavače
 • Hlučnost v rozmezí 70 – 80 dB – přijatelná hlučnost
 • Hlučnost nad 80 dB – hlasité vysavače, každý decibel navíc je znát

Délka přívodního kabelu

Ať už se jedná o jakýkoliv druh vysavače, nebo tepovače, jistě bude disponovat jakýmsi napájecím kabelem. Jestliže chcete tepvat větší plochy, které jsou třeba i dál od sebe, měli byste myslet i na délku napájecího kabelu, abyste nemuseli každou chvilku tepovač odpojovat a zapojovat jinam.

U některých výrobků se setkáte s pojmem akční rádius. Ten se také udává v metrech a nabývá větších hodnot než délka kabelu. Je do děj totiž kromě šňůry započítána i délka samotného těla a hadice s hubicí. Udává tedy, jak daleko od zásuvky se můžete dostat.

Filtry

Každý lux i tepovač má svůj filtr. Konkrétně u tepovačů existují 2 typy.

 • Sáčková filtrace– nutnost použití speciálních papírových sáčků
 • Bezsáčková filtrace– nečistoty jsou usazovány v odnímatelné nádobě

Existují však i speciální filtry, které mají své konkrétní využití.

 • Mikrofiltr– Používá se velice často. Zachycuje miniaturní částice, včetně nežádoucích alergenů.
 • HEPA filtr– Účinný filtr, který je vhodný především pro alergiky. Jeho výrobním materiálem jsou skelná vlákna. Dokáže zachytit i ty nejmenší mikročástice. HEPA filtry jsou prodávány s různou účinností. Mezi kvalitní patří například ten s označením H13.

Příslušenství čističů koberců

Pokud si zakoupíte jeden z dražších produktů, mělo by být samozřejmostí, že dostanete k němu i různá příslušenství. Pokud ne, můžete si jej přikoupit, avšak bacha na produkty do 5 000 Kč – takové raději vůbec nekupovat ať jsou, či nejsou s příslušenstvím.

Tepovač může disponovat:

 • Kobercové hubice
 • Hubice na tvrdé povrchy
 • Hubice se štětinami
 • Hubice určené na čalounění
 • Filtr v balení
 • Štěrbinová hubice
 • Nástavec na mytí oken

Čistič koberců a jeho funkce

Tepovač nemusí pouze jen čistit pomocí jednoho spínače, ale může disponovat mnohými funkcemi, které se Vám při čištění můžou hodit.

Čisticí programy

Tato funkce je nejvíce praktická a umožňuje především regulaci výkonu.

LED indikátory

Světelná signalizace prozrazující, že je zapotřebí provést daný úkon – vyčistit, doplnit vodu, atd.

Ovládání

To je obvykle prováděno za pomoci mechanických tlačítek. Jejich počet se liší v závislosti na tom, o jaký typ čističe jde a kolik funkcí nabízí. U některých modelů narazíte na dotykové ovládání.

Dálkové ovládání na madle

Některé modely mají ovládací prvky také na madle. Což je velmi praktické, jelikož se nemusíte namáhavě ohýbat kvůli sepnutí každého knoflíku.

Automatické navíjení

Systém, který za vás navine přívodní kabel uschovaný do vysavače. Stačí podržet jediné tlačítko na vysavači.

Cena čističe koberců

Dostáváme se do předposledního parametru, na který je třeba brát při výběru ohled. Ceny si rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat a jaké produkty lze v těchto kategoriích najít.

Cena čističe koberců do 8 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii najdeme nejmenší produkty, které nemusí znamenat zákonitě špatný produkt. Tyto produkty se hodí především na menší plochy s delšími intervaly použití. Pokud v této kategorii naleznete větší produkt s větším objemem, je potřeba dávat si veliký bacha na ostatní parametry, protože se nejspíše bude jednat o špatný produkt.

Cena čističe koberců od 8 000 Kč do 16 000 Kč s DPH

Tuto cenovou kategorii nejraději pojmenováváme jako zlatou střední cestu a jsou to produkty, které postačí i náročnějším uživatelům. Můžeme se zde setkat se všemi typy tepovačů o různých objemech a výkonech. Tyto produkty se mohou diametrálně lišit i ve svých funkcích. Obvyklý příkon těchto strojů je 2 000 W.

Cena čističe koberců nad 16 000 Kč s DPH

Zde se ocitáme v nejvyšší cenové kategorii, která je pro domácí použití až zbytečná. Tyto produkty vám poskytnou veliké objemy a příkony, takže dosahují nejlepších výsledků. Tyto stroje nejčastěji využívají profesionální firmy.

Top 5 značek čističů koberců

Čističe koberců Kärcher

Společnost byla založena roku 1935 Alfredem Kärcherem (1901–1959) ve Stuttgart-Bad Canstattu. Výrobní sortiment se stále rozšiřoval a dnes pojímá celou oblast čištění (zametací stroje, čisticí prostředky, podlahové mycí stroje, vysavače pro mokré a suché vysávání, vysavače, koště s bateriovým pohonem, parní čistič, paprsky suchého ledu, čističe součástek, zařízení pro přípravu vody, mytí automobilů jakož i recyklování odpadní vody).

Čističe koberců VAX

Vax je velmi známá značka a proslavila se především péčí o podlahu. Nabízí nepřeberné množství produktů pečující o podlahu. Tato značka mimo jiné nabízí i svou sérii tyčových tepovačů, které nejsou tak často k dostání.

Čističe koberců Hyundai

Hyundai je jedna z nejznámějších značek a nabízí své produkty v oranžové barvě. Tyto produkty jsou velice kvalitní a jsou vhodné jak na domácí, tak na průmyslové využití.

Top 5 čističů koberců – hodnocení a popis nejlepších čističů koberců

Čistič koberců Kärcher SE 5.100

Jak už bylo řečeno, značka Kärcher je jednou z nejlepších značek, která vyrábí spolehlivé tepovače. S tímto tepovačem se dostanete až do hloubky vláken a vyčistí tak i leta uchované nečistoty, bakterie a mikroby. Stroj využívá samostatné nádrže pro čistou a špinavou vodu s jednoduchým plněním i vyprazdňováním. Inovativní nástřiková hubice a velká ovládací tlačítka umožňují komfortní používání. Tepovač lze využít také jako běžný vysavač pro mokré i suché vysávání, a to bez nutnosti přerušení práce.

Čistič koberců Hyundai VC 5750

Tento vysoce výkonný vysavač dokáže ledaco. Jeho příkon dosahuje až 1 500 W a je víceúčelový. Tento přístroj vám poslouží nejen jako tepovač, ale také umí vysávat! Umí i šamponovat a jeho zásobník dosahuje objemu 9l, takže se jedná o v celku skladné zařízení. Tento vysavač má i pojezd, takže se pohodlně bude sunout tam, kam budete potřebovat.

Čistič koberců Kärcher SE 4001

Tento přístroj je také víceúčelový a dle našeho testu je tím správným společníkem pro domácnost. Má veliký sací výkon a nejen, že za cenu dostanete kvalitního a věrného pomocníka ale také bohatou sadu příslušenství.

Čistič koberců Klarstein Reinraum 2G

Čisté prostředí je jedním z nejdůležitějších parametrů zdravé domácnosti. Toto zakoupíte i s tímto spolehlivým přístrojem. Je velmi výkonný a nebojí se zabořit ani do veliké špíny v koberci a v gauči. Je vodný do domácnosti s dětmi.

Čističe koberců: Pár slov o čističích koberců na závěr

Přečetli jste si článek o výběru nového čističe koberců. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní čistič koberců, který vám bude sloužit po mnoho let bez jediného problému.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny čističů koberců v různých obchodech. Dozvíte se tam, který čistič koberců je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ho lze zakoupit v různých obchodech.

 

Posted in Úklid, Zahrada a domácnost

Mohlo by se vám také líbit