Menu Zavřeno

Retro lednice

Retro lednice

Historie se opakuje a není tomu jinak ani u domácích spotřebičů. Zejména kuchyň, v našem případě lednice, se staly poslední léta velkým hitem a velmi stylovou dekorací d bytů i domů ať už moderních, nebo jinak zařízených.

Dnes světu vládnou neustále se rozvíjející technologie a toto období nám připomíná už jen známý retro styl, který můžeme najít na různých produktech.

Jelikož retro styl a vintage nikdy nevyjdou „z módy”, určitě je koupě retro ledničky dobrou volbou. Spotřebiče v tomto stylu se dodávají v různých kontrastních a doplňkových barvách a metalických povrchových úpravách.

Retro lednice: Žebříček TOP 10 nejlepších retro lednic podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších retro ledniček. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které retro lednice prodávají a mají je skladem. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 retro lednic. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší retro lednice seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledObjem chladničky (v litrech)Objem mrazničky (v litrech)Mrazící kapacita za 24hOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Gorenje ORK192CRetro lednice Gorenje ORK192C277954,5 kg19990Zobrazit v obchodech
Amica VC 1622 MRetro lednice Amica VC 1622 M144542,5 kg11200Zobrazit v obchodech
Amica VD 1442 AMRetro lednice Amica VD 1442 AM164442 kg8988Zobrazit v obchodech
Amica KGCR 387100 RRetro lednice Amica KGCR 387100 R181633 kg12490Zobrazit v obchodech
Gorenje ONRK193CRetro lednice Gorenje ONRK193C222918 kg24990Zobrazit v obchodech
Severin RKG 8930Retro lednice Severin RKG 8930162448999Zobrazit v obchodech
Klarstein Monroe XL RedRetro lednice Klarstein Monroe XL Red97399799Zobrazit v obchodech
AMICA VT 862 ABRetro lednice AMICA VT 862 AB95132 kg6072Zobrazit v obchodech
Gorenje ORB 153 CLRetro lednice Gorenje ORB 153 CL229252 kg21990Zobrazit v obchodech
Smeg FAB32RRD3Retro lednice Smeg FAB32RRD3229645 kg55470Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení konkrétní retro lednice od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Co od retro ledničky můžete očekávat?

  • Sortiment retro lednic je nabízen v pestrých barvácha různých provedeních. Nezřídka mají i další potisk. Výběr pestrých barev zpravidla u klasických lednic chybí.
  • Nejvíce je retro vzhled lednice patrný na charakteristickém provedení úchytů a madel. U úchytů a madel výrobci nejvíce dbají na kopii dobového provedení dle prvních modelů lednic.
  • U retro lednic je důraz kladeny na design, proto mohou chybět některé užitečné prvky (například možnost záměny otevírání dveří, NoFrost funkce). U vybraného modelu proto pečlivě zkontrolujte parametry.
  • Retro lednice jsou nabízeny s integrovaným mrazákem, samostatným mrazákem v dolní nebo horní části lednice i jako americká lednice. Přesto je jejich sortiment užší.

V dnešním článku si představíme základní zásady, kterými byste se měli řídit u samostatného výběru retro lednic. Dále se zaměříme na konkrétní druhy a parametry, ze kterých lze vybírat. Dále se jako vždy zaměříme na funkce a cenové kategorie, které si rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat. Dále si ukážeme TOP 5 produktů i nejoblíbenější značky, které vyrábí retro lednice. Na samém konci článku si jako vždy zodpovíme nejčastěji kladené dotazy.

Tak pojďme na to!

Jak vybrat tu správnou retro lednici

Lednice je základem každé kuchyně i domácnosti a jen těžko byste si bez ní dovedli představit fungující domov. Není tedy radno výběr lednice podcenit, protože nepatří mezi nejlevnější záležitosti a v tomto případě, je dobré si i připlatit za produkt, který vám může sloužit i léta.

Přestože jde v tomto případě o retro ledničky, které zavání lety minulými, nabízejí novodobé funkce a moderní technologie na nejvyšší úrovni. Nabídnou vám stejný komfort jako kterýkoliv jiný moderní model na trhu. Od klasických chladniček se liší vlastně jen svým designem a při jejím výběru jde hlavně o váš vkus a styl interiéru.

Druhy retro lednic

Jednodveřové lednice

Velmi oblíbené řešení zejména pro menší domácnosti nebo uživatele, kteří vystačí s minimálním objemem mrazáku. Jednodveřové lednice obvykle disponují menší mrazicí částí. Nevýhodou je, že při častém otevírání dveří mrazák nepracuje efektivně a může dosahovat vyšší spotřeby, aby udržel potřebné klima.

Kombinované lednice

Kombinované lednice jsou nejvyhledávanější. Vyznačují se tím, že v sobě skrývají chladící i mrazící část, z nichž každá má své zvláštní dvířka. To znamená, že při otevírání nedochází k úniku chladu z mrazáku a šetří tak energii. Mrazák se může nacházet buď nahoru, nebo dolů, je to už jen na vás, kterou variantu si vyberete. Praktičtější však je, pokud je mraznička umístěna dolů, protože se nemusíte často shýbat pro potraviny, které vybíráte z chladničky. Obě části spotřebiče bývají navíc dostatečně prostorné, proto jde o řešení vhodné i do větších domácností.

Pultové lednice

Velmi kompaktní jednodveřové nízké lednice s malinkou mrazicí částí. Jsou vhodné do malých domácností, kanceláří nebo rekreačních objektů. Mnozí pamatují staré lednice, které mívali často právě tuto podobu. I dnes jsou k dostání pultové lednice v retro provedení.

Americké lednice

Americké lednice v retro stylu nejsou u nás až tak rozšířené jako jiné typy, proto vám může dát výběr trochu víc zabrat. Dobrý výběr vám nabídne internet, zejména zahraniční stránky. Tyto ledničky nabízejí mnohem více prostoru. Jsou dvou až čtyřdveřové a vhodné pro vícečlenné rodiny a velké kuchyně. Disponují několika doplňky, například výrobník ledu nebo nápojový automat přímo ve dveřích. Určitě oceníte praktické otevírání dveří na obě strany a mnoho poliček a chladicích zón. Americké chladničky jsou náročné prostorově i finančně. Design retro jim na hodnotě také neubírá. Zaručeně splní požadavky i nejnáročnějšího zákazníka.

Monoklimatická lednice

Jde o jednodveřovou lednici s velkým objemem, ale bez mrazicí části. V domácnostech je tato varianta k vidění jen málo. Obvykle jsou používány v restauračních kuchyních a jiných komerčních provozech.

Parametry retro lednice

Objem retro lednice

Jaká je optimální kapacita lednice? Obecné doporučení uvádí, že na každého člena domácnosti by mělo připadat cca 60-70 l v chladničce a okolo 20 až 25 l v mrazáku. Jde ale pouze o velmi hrubá, orientační čísla – skutečná potřeba se může razantně lišit. Vybírejte tedy podle zkušeností a vlastních nároků a doporučení berte jen jako odrazový můstek.

Retro lednice jsou k dostání v různých velikostech a objemech. Pořídit si můžete malý pultový model vysoký třeba jen okolo 50 cm a s kapacitou okolo 120 kg, přičemž mrazicí část bude mít objem jen něco přes 10 l (takové lednice nabízí např. německá značka Klarstein). Stejně tak si můžete vybrat rozměrný kombinovaný model, kde má jen chladicí část kapacitu 300 nebo více litrů – mrazák pak může mít i přes 100 l.

Energetická třída a spotřeba

Mnoho lidí v dnešní době správně myslí také na úsporu energie, potažmo peněz vynaložených za provoz spotřebiče. Nejen retro lednice bývají na trhu v mnoha energetických třídách a ne vždy platí, že dražší lednice bude mít lepší energetickou třídu, tedy úspornější provoz. Při provozu lednice očekáváme minimálně několikaletou službu, rozdíly mezi jednotlivými modely tak mohou být velmi znatelné.

Na energetickou třídu přímo navazuje udávaná průměrná roční spotřeba elektrické energie, která se uvádí v kWh. Vždy byste měli tento údaj dopředu znát, a pokud jej prodejce neuvádí, nebojte se na něj doptat. Mezi různými modely může být ročně rozdíl až 200 kWh, což při současných cenách elektřiny nejsou rozhodně malé peníze.

Retro lednice a její hlučnost

Hodnota hlučnosti se udává v decibelech a také ji najdete na energetickém štítku. Pokud máte menší byt, je dobré se zaměřit na nižší hlučnost do 40 dB, aby vás zvuk ledničky nerušil. Pokud je byt nebo dům větší, můžete vsadit i na vyšší hodnotu hlučnosti.

Mrazicí výkon

Tento údaj udává, kolik kilogramů potravin je mrazicí část schopna zamrazit během 24 hodin. Může to být méně než 5 kg, ale i výrazně více než 15 kg. Vybírejte podle toho, jak jste zvyklí mrazicí část vytěžovat.

Funkce retro lednice

I retro lednice může mít mnoho funkcí, pojďme se tedy podívat na ty nejlepší z nich!

No Frost

Dnes už velmi běžná součást vybavení. Jde o nenámrazový systém. Pamatujete, jak ve starých lednicích a mrazničkách vznikala námraza a jednou za čas bylo nutné je vypojit, zcela vyprázdnit a „odmrazit“? Tohle u moderních lednic řeší „no frost“ systém za běhu.

AdaptTech

Má schopnost analyzovat způsob používání retro ledničky a tím přizpůsobí zvýšení nebo snížení teploty na udržení její stability během doby, kdy je otevřená.

Nulová zóna

Zóna, ve které se teploty pohybují kolem nuly. Vhodná pro některé čerstvé a citlivé potraviny (maso, zelenina, ryby).

Antibakteriální ochrana

Jde o povrchovou úpravu vnitřní plochy lednice, která omezuje množení bakterií. Jídlo díky tomu může vydržet déle bez kazu.

Tento výčet samozřejmě není ani zdaleka kompletní. U některých lednic se můžete setkat s celou řadou dalších funkcí. Od vychytávek, jako je ventilátor, signál otevření dveří nebo oddělená regulace teplot, až po ionizátory, možnost správy pomocí mobilní aplikace a jiné high-tech vymoženosti.

Ventilátor

Nachází se v zadní části ledničky a zajišťuje uvnitř rovnoměrné proudění chladného vzduchu. Díky němu vydrží potraviny déle čerstvé.

Signál otevřených dveří

Pokud nemáte dobře zavřená dvířka na lednici, ozve se zvukový signál, který vás na to upozorní. Tato funkce dokáže zabránit vyšší spotřebě a rychlejší zkáze potravin.

Retro lednice a její cena: Kolik by retro lednice měla stát?

Cena retro lednice do 10 000 Kč s DPH

Může se zdát, že lednici v této cenové kategorii jistě najdete, u retro lednic je to jinak. Díky svým funkcím a nadčasového designu jsou tyto lednice o trochu dražší, než normální a klasické ledničky. Retro lednice za tyto ceny nabízí například značka Snaige nebo Klarstein. Poměr ceny a kvality je však velmi dobrý.

Cena retro lednice do 20 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii už si vybere každý klasický uživatel. Dají se zde najít perfektní kousky, které poslouží jak prakticky, tak budou jistě potěchou oka ve vaší domácnosti.

Cena retro lednice nad 20 000 Kč s DPH

Pokud opravdu hledáte dokonalost a patříte mezi náročné zákazníky s vysokými nároky, nejspíše můžete zabloudit až do této cenové kategorie. Zde naleznete velmi objemné lednice se špičkovým vybavením, tichým provozem a minimální spotřebou.

Top 5 retro lednic: Hodncení a recenze TOP 5 retro lednic

Retro lednice Gorenje ORK192C

Kombinovaná chladnička Gorenje ORK 192R je nádherná červená retro lednice od předního výrobce lednic Gorenje. Velkou výhodou je její objemný mrazák, který má funkci super mrazení a jeho čistý objem činí 97 litrů. Špatně na tom není ani objem samotné lednice, s objemem 227 litrů se také řadí mezi modely s nejvíce prostorem.

Energetická třídy je E a akumulační doba činí skvělých 30 hodin, na nerovné zemi pro změnu pomohou dobře nastavitelné nožičky. V lednici se nachází 4 police a ve výbavě je zahrnutý držák na lahve, či přihrádka na vajíčka. Velkou výhodou je také elektronické ovládání schované za dvířky lednice s ukazatelem teploty a LED displejem.

Další výhodou této retro lednice je určitě prázdninový režim. Ten v době vaší dlouhodobé nepřítomnosti dokáže snížit výkon, a přitom drží uvnitř stálou teplotu. Chod lednice s 40 dB je poměrně tichý a vzhledem k její velikosti není ani průměrná roční spotřeba elektrické energie 236 kWh nikterak veliká.

Retro lednice CONCEPT LKR 7360cr

Chladnička kombinovaná RETRO volně stojící LKR7360 (pravé otvírání) No Frost Retro design PARTY BOX Retro design Stylové ledničky z kolekce Concept Retro Cool jsou kombinací charakteristických oblých linií a moderní technologie. Z designového hlediska jsme se snažili zachovat co nejvíce dobového, o čemž svědčí celkový tvar lednice nebo stylové madlo. Perfektně zapadnou do kuchyní zařízených ve venkovském nebo vintage stylu, ale díky nadčasovým odstínům se neztratí ani v moderním interiéru, který osvěží svou jedinečností a dodají kuchyni úplně nový rozměr.

Retro lednice Gorenje OBRB153R

Retro lednice Gorenje OBRB153R se svým designem inspirovala velmi známou automobilovou značkou VW, která jasně dominuje vzhledu. Odkazuje tím na legendární automobil Volkswagen Transporter T1, který řadíme do stejné doby, ze které retro lednice svým vzhledem vycházejí.

Tato volně stojící retro lednice je pouze jednodveřová, avšak nabízí poměrně dobrý vnitřní prostor 229 litrů a dalších 25 litrů v mrazáku. Mnoha zákazníku určitě ocení její energetickou třídu E a nízkou průměrnou roční spotřebu elektrické energie 161 kWh.

Mrazák má funkci super mrazení a chladnička disponuje funkcí prázdninového režimu. Úroveň hluku této lednice je 40 dB a skladovací doba při poruše činí 17 hodin. Uvnitř lednice naleznete 4 skleněné police, držák na lahve a police na lahve ve dveřích. Pořizovací cena je vzhledem k designu nastavena poměrně příznivě a můžete si být jisti, že rozhodně nebude k přehlédnutí.

Retro lednice AMICA VT 862 AR

Volně stojící retro lednička s mrazničkou v energetické třídě E nabízí objem 108 litrů. Jednodvéřová lednička Amica VT 862 AL s LED osvětlením zaujme modrou barvou v retro provedení. Samozřejmostí je i automatické odmrazování chladicí části a mechanické ovládání termostatu.

Retro lednice Klarstein Audrey Retro

Lednička s mrazničkou Klarstein Audrey přináší retro vzhled 50. let. Dodává nejen dostatečný prostor pro potraviny, ale z každé kuchyně vytvoří doslova kouzelné místo. 194 litrů úložného prostoru v ledničce a 56 litrů nabízí mrazící box. Zóna pro zachování delší čerstvosti potravin poskytuje ovoci a zelenině teplotu téměř 0 °C a udržuje jejich tím čerstvé.

Díky funkci automatického odmrazování lze mraznička jednoduše odmrazit. Při teplotě -18 až -24 °C je možné skladovat potraviny mrazicím boxu celé týdny. Potěší vás EcoExcellence systém s třídou energetické účinnosti A++.

Top značky retro lednic

Retro lednice Gorenje

Společnost Gorenje patří mezi vedoucí evropské výrobce domácích spotřebičů v s více než šedesátiletou tradicí. Technologicky vyspělé spotřebiče s výjimečným designem a šetrné k životnímu prostředí vytvářejí komfortní domů ve více než 90 zemích světa. Značka se zaměřuje především na produkty pro domácnost, což zahrnuje nejen domácí spotřebiče, ale také produkty pro vytápění a chlazení, kuchyňský nábytek a služby v oblasti designu. Operace v obchodním prostředí Portfolio Investments zahrnují služby spojené s ekologií, výrobou nástrojů, strojírenstvím, stravováním a obchodem.

Retro lednice Klarstein

Za značkou Klarstein stojí skupina Berlin Brand Group Inc., která přináší na trh nabídku oceněných německých značek. Klarstein a jeho vášeň pro to, co tvoří, obohacuje život spotřebitelů a vyjadřuje jejich styl za přijatelnou cenu. To je důvod, proč jeho inženýři a designéři pracují tak tvrdě a proč berou i zpětnou vazbu tak vážně. Inspirují se rozmanitostí svého města s cílem rozvíjet a podporovat špičkové značky a přinášejí na trh inovativní produkty do moderních domácností, nadizajnované přímo v Berlíně. Mimo jiné nabízejí různých kvalitních domácích pomocníků, jako jsou kuchyňské spotřebiče, domácí spotřebiče či klimatizační zařízení.

Nejčastěji kladené dotazy k retro lednicím

Jsou retro chladničky stejně kvalitní jako klasické modely?

Vzhledem k tomu, že retro je především věcí designu, nemá tento parametr s kvalitou chladničky nic společného. Odpověď je proto ano. Retro chladničky se kvalitou vyrovnají klasickým modelům.

Kde koupit retro ledničku?

Retro modely má ve své nabídce několik výrobců. K oblíbeným patří chladničky Klarstein (např. modely Audrey, PopArt), Gorenje a Snaige. Najdete je v e-shopech Klarstein, Mall, Alza nebo Datart.

Jaké typy retro chladniček existují?

Takové, jaké nabízejí klasické modely. V retro provedení najdete jednodveřové chladničky, kombinované chladničky, americké, pultové a i monoklimatické chladničky.

Retro lednice: Pár slov o retro lednicích na závěr

Přečetli jste si článek o výběru retro lednice. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní retro lednici, která vám bude sloužit po mnoho let bez jediné závady.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny retro lednic v různých obchodech. Dozvíte se tam, která retro lednice je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ji lze zakoupit v různých obchodech.

Posted in Kuchyňské spotřebiče

Mohlo by se vám také líbit