Menu Zavřeno

Lapače hmyzu

Lapač hmyzu

Hmyz nemá rád asi nikdo, kór, když vám ruší klidný večer s rodinou, či letní sportovní aktivity na zahradě. Proto tu existují lapače hmyzu, které nevadivým a mnohdy i ekologickým způsobem hubí rušiče idylky.

V dnešním článku se tedy seznámíme s nejlepšími lapači hmyzu. Zaměříme se na konkrétní druhy i parametry, které je dobré znát před samostatným výběrem. Dále se zaměříme i na klasické cenové relace i na top produkty a značky.

Lapače hmyzu: Žebříček TOP 10 nejlepších lapačů hmyzu podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších lapačů hmyzu. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které lapače hmyzu prodávají. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 lapačů hmyzu. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší lapače hmyzu seřadit podle nejnižší ceny.

NázevVzhledTypUrčeníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Duramaxx Mosquito buster 6000Lapač hmyzu Duramaxx Mosquito buster 6000Elektrický s mřížkouDovnitř i ven949Zobrazit v obchodech
Cattara Pear ArmyLapač hmyzu Cattara Pear ArmyNabíjecí elektrický s mřížkouDovnitř384Zobrazit v obchodech
Nedis lapač hmyzu s UV světlem 16 W 50 m2Lapač hmyzu Nedis lapač hmyzu s UV světlem 16 W 50 m2Elektrický s mřížkouVen599Zobrazit v obchodech
Ardes S07Lapač hmyzu Ardes S07Elektrický s mřížkouDovnitř399Zobrazit v obchodech
Jata Mostrap MT8Lapač hmyzu Jata Mostrap MT8Elektrický sacíVen2499Zobrazit v obchodech
G21 GT-40Lapač hmyzu G21 GT-40Elektrický s mřížkouDovnitř i ven2999Zobrazit v obchodech
Cattara Midge block nabíjecíLapač hmyzu Cattara Midge block nabíjecíElektrický s mřížkou (solární)Ven599Zobrazit v obchodech
Sencor SIK 5000BKLapač hmyzu Sencor SIK 5000BKElektrický s mřížkouDovnitř249Zobrazit v obchodech
Nedis INKI112CBK16Lapač hmyzu Nedis INKI112CBK16Elektrický s mřížkouDovnitř1049Zobrazit v obchodech
G21 GTS-30Lapač hmyzu G21 GTS-30Elektrický s mřížkouDovnitř i ven2299Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přočíst si hodnocení lapačů hmyzu od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají zkušenosti.

Jak vybrat lapač hmyzu?

Umístění lapače

Je důležité vybrat vhodné místo, protože umístění lapače má zásadní vliv na jeho účinnost.

Lapač vylučuje proud oxidu uhličitého obohaceného o ACTIVIX podobající se složením látkám, které vyhledávají komáři, když hledají hostitele. Hmyz letí proti směru proudění. Směr proudu CO2 závisí na směru větru, takže zařízení je nutné umístit tak, aby tyto lákavé látky byly unášeny správným směrem (po větru).

Samičky komárů, které vyhledávají hostitele, se zároveň živí také nektarem z květů a ovocnou šťávou. Obvykle se zdržují ve stínu, v blízkosti květin, stromů, keřů a jiných porostů nebo v blízkosti ploch se stojatou vodou.

Nejvhodnější je vzdálenost 6 – 12 metrů od místa, kde se zdržují lidé, v blízkosti keřů nebo stromů (ale ne přímo mezi nimi) nebo v blízkosti vodních ploch (s výjimkou bazénů).

Zvolte takové umístění, aby oxid uhličitý proudil směrem k místu s nejvyšší koncentrací komárů. Tím bude zaručeno, že se komáři dostanou do tohoto lákavého proudu a poletí k lapači dříve, než zaregistrují přítomnost lidí.

Past je nejefektivnější, pokud je její horní část umístěna ve výšce 90 – 150 cm nad zemí.

Druhy lapačů na hmyz

Odpuzovač

Úkolem odpuzovače není hmyz usmrtit, ale odlákat. Jedná se především o různé repelenty nebo velmi známé odpuzovače, které se umísťují do zásuvky. Kromě nich však můžete koupit odpuzovače v podobě náramků či různých přívěsků, které se nosí přímo na těle. Jejich účinnost je v závislosti na ceně a typu různě omezená. A v poslední řadě se můžete chránit klasickými repelenty.

Odpařovací

Mezi nejoblíbenější nástroje pro boj s obtížným a bodavým hmyzem patří tzv. odpařovače. Jde o cenově velmi dostupnou pomůcku, kterou stačí zapojit do zásuvky. Odpařovač je vybaven nádobkou, z níž se působením tepla odpařuje pro hmyz toxická tekutina. Kvalitnější odpařovač dokáže obstarat celou běžně velkou místnost a zbavit ji otravného hmyzu.

Výhodou jsou minimální rozměry i pořizovací cena, která obvykle příliš nepřekračuje sto korun. Náplň přitom může vydržet i celou sezónu (v závislosti na intenzitě užívání). Další výhodou je relativně dobrá účinnost při interiérovém použití.

A nevýhody? Především právě samotný princip fungování, který rozhodně není šetrný ani ekologický. Využívá se chemický hubicí roztok a ten je uvolňován do ovzduší místnosti. Ačkoli by neměl být pro lidi přímo škodlivý, rozhodně to není něco, co byste chtěli v uzavřeném prostoru dlouhodobě dýchat. Už vůbec nelze použití zodpovědně doporučit v místnostech, kde přebývají, nebo dokonce spí, malé děti nebo menší domácí zvířata.

Ultrazvukový

Ultrazvukové odpuzovače hmyzu fungují velmi podobně jako ty odpařovací. Jen místo vypařování chemické látky vysílají zvuk o velmi vysoké frekvenci, který lidé vůbec neslyší. Pro hmyz je ale velmi nepříjemný. Bohužel někdy zvolená frekvence nezabírá na všechny druhy hmyzu a obecně ne vždy ultrazvukový odpuzovač hmyzu dobře funguje.

Další varianty

Odpuzovače se neumísťují pouze v bytech nebo na určitém místě. Jejich úkolem je vám poskytnout potřebnou ochranu, ať se vydáte kamkoliv.

Mezi oblíbené patří různé náramky, jejichž účinnost se pohybuje v řádu dnů a týdnů a jsou ideální pro dlouhodobý pobyt v přírodě, ať už dětský tábor nebo kempování. A zapomenout nesmíme ani na běžné repelenty. I ty se svou účinností značně liší a nemusí působit vždy na všechen hmyz.

Lapač

Lapač je typ vhodný pro venkovní i vnitřní použití, který vás zbaví veškerého hmyzu. Právě to však může být problém, protože v bezpečí před ním nejsou ani včely nebo čmeláci. Patříte-li však mezi ty, kteří trpí alergií na hmyzí bodnutí, může být pro vás lapač vhodnější variantou.

Výhodou lapačů je i skutečnost, že neobsahují nebezpečné chemikálie, které mohou být vypouštěny do vzduchu, a bez obav je můžete používat v uzavřených místnostech. Nemusíte se bát ani hluku nebo kouře, lapače vás zbaví běžného hmyzu, ale také malých mušek, molů a různých brouků.

Ať už zvolíte jakýkoliv typ, nemusíte se bát žádné náročné údržby. V prvních dvou případech je možné hmyz jednoduše vysypat, u třetího typu budete podle potřeby měnit lepící pásku. Životnost zářivky se pohybuje v řádu několika tisíc hodin a spotřeba je u lapačů minimální.

Mřížkový lapač

Láká hmyz pomocí UV-A světla, likviduje ho však ihned – a to pomocí mřížky s elektrickým napětím. Uhynulý hmyz padá na sběrnou plochu. Opět existují nejen exteriérové, ale i interiérové varianty. Výhodou oproti sacímu typu je okamžité hubení. Účinnost je opět poměrně vysoká na různorodý hmyz. Nevýhodou může být zápach spáleného, uhynulého hmyzu, zejména při interiérovém použití a nutnost vynášet sběrnou nádobu.

Sací lapač

Také hmyz láká na UV světlo produkované vestavěnou zářivkou. Po přilákání ho však nezabije, ale pomocí sacího ventilátoru vtáhne do sběrného koše vybaveného sítí, díky které hmyz z koše nedokáže uniknout. Hmyz po čase uhyne, tím se zbavíte případného zápachu ze spálení hmyzu, můžete však nějakou dobu slyšet bzučení, které z něho vychází.

Lepící lapač

Takový lapač much jste už určitě viděli někde u babičky na chalupě. Klasické mucholapky se ale už obvykle nepoužívají a raději se sází na elektrické lepící lapače hmyzu, které umožňují přivábení hmyzu světlem. Následně se hmyz přilepí na fólii pokrytou silným lepidlem. Tuto fólii je potřeba pravidelně vyměňovat, abyste se nemuseli dívat na spoustu mrtvého hmyzu a také proto, aby byla stále účinná.

Parametry lapačů hmyzu

Dosah lapače

Při výběru vhodného lapače si promyslete, kam ho chcete umístit a jaký by měl mít dosah. U většiny lapačů je uváděn dosah v m2, což by měla být rozloha místnosti, kam se chystáte lapač umístit. Lapače hmyzu s vyšším dosahem jsou samozřejmě i o něco dražší než ty, které stačí akorát tak do spíže. Lapače na ven by také měly mít větší dosah, protože u některých typů lapačů se ve volném prostředí dosah snižuje.

Hmotnost lapače

Důležitý parametr, pokud chcete lapač zavěsit na strop či na stěnu. Čím těžší bude, tím pevnější musí závěs být

Výkon zářivky

Zde je logické, že čím vyšší, tím leší. Avšak podepisuje se t amozřejmě na ceně.

Prostředí

Lapače mohou být určeny do interiéru nebo i do exteriéru.

Hlučnost lapače hmyzu

UV lapače mohou vydávat určitý hluk. U sacích je to ventilátor a taky projevy hmyzu než uhyne ve sběrné nádobě, u mřížkových praskání při styku s hmyzem. Zajímejte se o hlučnost. Do 30 dB jde o tiché zařízení, které nebude obtěžovat. Tento faktor je důležitý zejména např. při použití v ložnici.

Lapač hmyzu a jeho cena

V této kapitole si jako vždy rozdělíme ceny do tří kategorií a prozradíme si, co od jaké lze čekávat.

Lapač hmyzu s cenou do 500 Kč s DPH

Za méně než 500 korun bez problémů pořídíte většinu odpuzovačů komárů do zásuvek, mucholapky a spirály na hmyz. Levné elektrické lapače hmyzu můžete také sehnat za tuto cenu, ale nelze u nich poté očekávat vysokou účinnost a dosah.

Lapač hmyzu od 500 do 1 500 Kč s DPH

V této cenové kategorii najdete většinu elektrických lapačů hmyzu a také ultrazvukové odpuzovače hmyzu pro menší prostory a terasy. Pro většinu domácností bude produkt za tuto cenu plně dostačující.

Cena lapače hmyzu nad 1 500 Kč s DPH

Hledáte-li opravdu výjimečně účinný a kvalitní lapač hmyzu, poohlédněte se v této cenové kategorii. Většinou narazíte na lapače hmyzu s velkým dosahem, které lze použít na zahradu, nebo do větších skladů a firemních prostor.

Často kladené dotazy k lapačům hmyzu

1. Kam lapač umístit?

Lapač hmyzu umístěte nejlépe do blízkosti místa, kterým se hmyz do pokoje dostává. Ideální je výška alespoň 1 m nad zemí. Ačkoliv by se mohlo zdát jako dobrý nápad postavit ho k blízkosti jídelního stolu, aby vás při jídle hmyz neobtěžoval, mějte na paměti, že zářivka hmyz přitahuje a jeho výskyt v okolí přístroje je tak vysoký.

2. Jak dlouho zářivka vydrží?

Životnost zářivky závisí na její kvalitě a četnosti používání, nicméně je doporučováno ji z důvodu klesající intenzity záření vyměnit nejpozději do dvou let. Obecně se její výdrž pohybuje v řádu několika tisíc hodin.

3. Jaká je spotřeba lapačů

Spotřeba lapačů je velmi nízká a většinou se pohybuje v jednotkách, maximálně desítkách wattů. Jejich provoz vás tak bude stát desetikoruny ročně.

4. Jak lapač čistit?

Čistění závisí na typu lapače. Nejsnadnější na čištění jsou lapače s elektrickou mřížkou, kde stačí pouze vysypat tácek s uhynulým hmyzem.

Sací lapače jsou taktéž na čištění nenáročné, neboť sací koš po naplnění jednoduše vyčistíte.

U lepicích lapačů je pak nutné měnit folii, jakmile by se už hmyz neměl kam uchytit. Četnost údržby závisí především na počtu loveného hmyzu.

5. Fungují lapače i na vosy?

Ano, většina lapačů si poradí i s většími druhy hmyzu, jako jsou vosy. Pokud jsou však právě ony tím hmyzem, který vás obtěžuje nejvíce, poohlédněte se po lapači určeném přímo na vosy. Ten je vláká na návnadu a následně uvězní. Většina z nich je pak vytvořená i tak, aby nevlákávala prospěšné včely.

TOP 5 Lapačů hmyzu

Lapač hmyzu Nedis INKI110CBK16

Moskytů, much, vos, sršňů a jiného létajícího hmyzu se lehce zbavíte pomocí kvalitního elektrického lapače hmyzu Nedis INKI110CBK16. Obsahuje jen dvě 8 W žárovky UV-A, čili je energeticky úsporný, a přitom nesmírně účinný. Přilákán hmyz okamžitě zahyne po kontaktu s vnitřními mřížkami, které jsou pod vysokým napětím. Celý proces neobsahuje žádné chemické látky, takže je ekologický a bezpečný pro lidi i životní prostředí. Součástí je vyjímatelná a omyvatelná sběrná přihrádka, která se snadno čistí.

Lapač hmyzu G21 GS-16

Lapač hmyzu G21 GS-16 se vyznačuje vysokou účinností, bezpečností a nízkou spotřebou. Létající hmyz láká UV-A světlo, elektrický proud na vnitřních sítích ho paralyzuje, a pak padá do velkého zásobníku, kde zahyne. Nádobka je vyjímatelná a snadno se čistí.

Lapač hmyzu G21 GT-40

Lapač hmyzu G21 GT-40 je vyroben z vysoce kvalitní hliníkové slitiny, která se snadno čistí. Díky unikátnímu designu je hmyz přitahován v 360 °. Napětí na mřížce je 3 000 V, obsahuje dvě 20 W žárovky UV-A. Lapač obsahuje velký vyjímatelný zásobník.

Lapač hmyzu Sencor SIK 5000BK

Chcete se zbavit nepříjemného létajícího hmyzu na vaší chatě, chalupě, verandě či zahradě? Pořiďte si praktický lapač hmyzu Sencor SIK 5000BK. Pyšní se provozním dosahem 30 m2 a jeho fungování je naprosto ekologické. Lapač totiž neprodukuje žádný kouř a nepoužívá ani nejrůznější chemické prostředky. Zároveň disponuje bezpečnostní ochrannou mřížkou a praktickým závěsným kroužkem.

Lapač hmyzu Jata Mostrap MT8 černý

Zapomeňte na otravné komáry, které vám znepříjemní posezení s přáteli na terase nebo rodinný pobyt ve stanu. Tato vábnička vás účinně, ale přitom ekologicky zbaví komárů. Likvidací dospělých samic zabraňuje vzniku dalších vajec a rozšíření populace komárů. Přístroj se vyznačuje tichým provozem, nízkou spotřebou energie a širokou plochou účinnosti. Díky odolnému provedení je vábnička vhodná pro venkovní použití, jako jsou terasy, verandy nebo stany. K přilákání komárů používá tento model kombinaci pěti podnětů, které imitují lidské bytosti: dýchání, pocení, oktenol, teplo a ultrafialové světlo. Zásobník lze snadno vyjmout a omýt, takže údržba vám zabere jen pár minut.

Nejlepší značky lapačů hmyzu

  • Biolit– Velmi známá značka insekticidních pomůcek a přípravků. Nabízí i zřejmě nejprodávanější odpuzovače hmyzu na bázi odpařování.
  • Waldbeck– Tento výrobce hobby zboží nabízí i sortiment kvalitních a výkonných UV lapačů hmyzu. Cena je vyšší, ale kvalita odpovídá.
  • G21– Tato u nás známá a oblíbená značka se může pochlubit pěknou řádkou elektrických lapačů. Převážně jde o dražší modely, ale narazit můžete i na dostupné kousky do 500 Kč. Vynikající výběr.
  • R.C.– Značka nabízí elektrické UV lapače, převážně za velmi nízké ceny, vhodné i do interiéru a pro nenáročné použití.

Lapače hmyzu: Pár slov o lapačích hmyzu na závěr

Přečetli jste si článek o výběru lapače hmyzu. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní lapač hmyzu, který bude efektivně účinkovat proti různým druhům hmyzu a hmyz vás tak již nebude vůbec otravovat.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny lapačů hmyzu v různých obchodech. Dozvíte se tam, který lapač hmyzu je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ho lze zakoupit v různých obchodech.

Posted in Zahrada a domácnost

Mohlo by se vám také líbit